Aktuální vzpomínka našeho spolupracovníka, politologa prof. Ivo K. Feierabenda

(95 let  *2. března 1927)  Profesor Ivo Feierabend, který spolupracoval a dosud spolupracuje s dr. Martinou Klicperovou na projektech týkajících se politické kultury, je politolog. V mládí přežil německou okupaci, před komunistickou mocí se podařilo celé rodině na poslední chvíli uprchnout. Vystudoval politologii na Yale university a většinu své kariéry učil na San Diego State University v Kalifornii. Specializoval se na tématiku politického násilí.   Ivo Feierabend je synem Ladislava K. Feierabenda, ministra Benešovy vlády, který prozíravě ale marně Beneše varoval před upínáním se na Sovětský svaz a později napsal obsáhlé vzpomínky.

Putinovo napadení Ukrajiny a hrdinství Ukrajinců v únoru a březnu 2022 mi vyvolalo nepříjemnou vzpomínku: Byl jsem jako dítě v Praze za Mnichova, když chtěl Hitler napadnout Sudety; Západ, zvláště náš spojenec Francie, mu to dovolili. Tedy zrada před vice než 80 lety, psal se rok 1938.

Češi za Mnichova byli zrovna tak stateční jako jsou Ukrajinci  dnes. Všichni chtěli bojovat a vítali obě vojenské mobilizace. A čeští generálové úporně, se slzami v očích prosili presidenta Beneše, aby dal rozkaz k boji a nepřijal mnichovský diktát. Pamatuji se na strýce, který se v noci přišel rozloučit, než narukoval. Ale Beneš nebyl prezident Zelenskyj – Sudety byly vzápětí Hitlerem zabrány a za půl roku pak Čechy a Morava. Já se pamatuju, jak procházely naší ulicí davy a mířily na Hrad protestovat. A jak se té noci linul z Hradu lidský řev a nesl se až k nám na Ořechovku.

Někdy si myslím, že kdyby se Československo dalo do boje, že by se Němci třeba zbavili Hitlera a pak by nedošlo k 2 světové válce. Němci i Francouzi se války báli, protože měli ještě živé hrůzy první světové války. Pro Čechoslováky měla ale první světová válka pozitivní stránku, protože nám přinesla samostatnost.

Nyní si myslím, že by NATO a Amerika měly presidentu Zelenskému a Ukrajincům vyhovět v prosbě o zřízení bezletové zóny, ale sleduji v televizi, že se NATO i Amerika vyhovění této prosbě vzpírá. Proč byli Hitler a nyní Putin tak bojechtiví a Západ, NATO a Amerika tak mírumilovní, zvláště když taková vlastnost může být vykládána jako zbabělost, která povzbuzuje diktátory? Je až k neuvěření, že svobodný svět se může dívat na zničení svobodného národa, aniž by pořádně pomohl. Diplomatické a ekonomické sankce – to je na zastavení Putina málo.


Napsat komentář