Počet záznamů: 1  

Istanbulská úmluva o prevenci a potírání násilí vůči ženám – dočká se naší ratifikace?

 1. 1.
  SYSNO ASEP0507601
  Druh ASEPJ - Článek v odborném periodiku
  Zařazení RIVJ - Článek v odborném periodiku
  Poddruh JOstatní články
  NázevIstanbulská úmluva o prevenci a potírání násilí vůči ženám – dočká se naší ratifikace?
  Překlad názvuThe Istanbul Convention on Combating Violence Against Women – is it Going to be Ratified by the Czech Republic?
  Tvůrce(i) Bárta, Jan (USP-I)
  Zdroj.dok.Právník. - : Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i. - ISSN 0231-6625
  Roč. 158, č. 8 (2019), s. 803-818
  Poč.str.16 s.
  Forma vydáníTištěná - P
  Jazyk dok.cze - čeština
  Země vyd.CZ - Česká republika
  Klíč. slovaCouncil of Europe Convention on Combating Violence Against Women and Domestic Violence ; Istanbul Convention (2011) ; Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women ; CEDAW (1979) ; history of adoption of Istanbul Convention ; Monitoring mechanism ; GREVIO
  Vědní obor RIVAG - Právní vědy
  Obor OECDLaw
  Způsob publikováníOpen access s časovým embargem (01.02.2020)
  Institucionální podporaUSP-I - RVO:68378122
  AnotaceKriticky se zkoumají materiální ustanovení Istanbulské úmluvy a porovnávají se se starší úmluvou OSN o odstranění všech forem diskriminace žen („CEDAW“, 1979). Historie přijetí textu se jeví jako faktor jejího obsahu. Diskuse v ČR se až dosud koncentrují na otázku, zda Istanbulská úmluva vyžaduje anebo nevyžaduje provedení změn v našem platném právu. Autor ale hlavní problém vidí nikoliv v materiálních ustanoveních úmluvy, nýbrž v jejím kontrolním mechanismu, zejména v GREVIO. Budoucí hodnocení a požadavky kontrolního mechanismu nejsou předvídatelné, a to v důsledku nedostatečných materiálních ustanovení, autorův závěr je, že Istanbulská úmluva by neměla být ratifikována vůbec.
  Překlad anotaceSubstantive regulations of the said Council of Europe Convention are critically examined, and compared to the earlier UN Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (CEDAW), 1979. History of the adoption of the text appears to be a factor for the contents. Discussions in the Czech Republic so far have been centred around the question whether the Istanbul Convention does or does not imply changes in applicable national law. This author, however, sees as a main problem not the substantive rules of the Convention, but rather its Monitoring mechanism, notably the GREVIO. Future evaluations and requirements by the Monitoring mechanism are not predictable which is due to the poorness of substantive regulations, the author’s conclusion is, the Istanbul Convention should never be ratified.
  PracovištěÚstav státu a práva
  KontaktIveta Bůžková, iveta.buzkova@ilaw.cas.cz, Tel.: 221 990 712
  Rok sběru2020
  Elektronická adresahttp://hdl.handle.net/11104/0298596
Počet záznamů: 1