Počet záznamů: 1  

Češi a Slovinci v moderní době. Politika - společnost - hospodářství - kultura

  1. 1.
    SYSNO ASEP0346673
    Druh ASEPM - Kapitola v monografii
    Zařazení RIVC - Kapitola v knize
    NázevOsobnost Ljudevita Pivka v kontextu československo-slovinských vztahů (1900-1937)
    Překlad názvuLjudevit Pivko in the Context of Czechoslovak-Slovenian Relations (1900-1937)
    Tvůrce(i) Kábová, Hana (MSUA-W) SAI
    Zdroj.dok.Češi a Slovinci v moderní době. Politika - společnost - hospodářství - kultura. - Praha : Nová tiskárna Pelhřimov, 2010 / Gašparič J. ; Kubů E. ; Lazarević Ž. ; Šouša J. - ISBN 978-80-7415-025-8
    Rozsah strans. 273-286
    Poč.str.14 s.
    Poč.str.knihy425
    Jazyk dok.cze - čeština
    Země vyd.CZ - Česká republika
    Klíč. slovaPivko, Ljudevit ; Czechoslovak Legions ; Slovenia
    Vědní obor RIVAB - Dějiny
    CEZAV0Z80770509 - A-Z, MSUA-W (2005-2011)
    AnotaceSlovinec Ljudevit Pivko (1880-1937) se s českým prostředím seznámil za svých vysokoškolských studií slavistiky a germanistiky na pražské univerzitě. Oženil se s Češkou Ludmilou Mužíkovou. Působil jako pedagog v Mariboru, kde usiloval pod vlivem Masarykovy koncepce drobné práce o povznesení života slovinské menšiny. Významné místo v dějinách československo-jihoslovanských vztahů získal za 1. světové války, kdy se jako důstojník rakouské armády pokusil v září 1917 s Čechy a Jihoslovany svého oddílu o průlom rakouské fronty u Carzana. Po nezdařené akci přešel se svými vojáky do Itálie, kde stál u počátků čs. legií, poté byl velitelem jihoslovanského oddílu dobrovolníků. Jeho činnost oceňovali i T. G. Masaryk a M. R. Štefánik. Pivko napsal cenné paměti, které v letech 1924-1926 vyšly též v českém překladu jeho švagra, historika Františka Roubíka (Proti Rakousku). Po válce působil opět jako pedagog, politik, literát a kulturní pracovník na poli čs.-jihoslovanské vzájemnosti.
    Překlad anotaceLjudevit Pivko (1880-1937), a Slovene, got to know the Czech environment during his Slavic and Germanic studies at the Prague university. He married Ludmila Mužíková, a Czech woman. He worked in Maribor, where he systematically pursued to cultivate the life of the Slovenian minority under the influence of the Masaryk’s concept of small work. He gained a significant position in the history of Czechoslovak-Yugoslav relations during World War I when he was an officer of the Austrian army and seek to breach of the Austrian front line at Carzano together with the Czechs and Yugoslavs of his troop in September 1917. The action was unsuccessful but Pivko and his soldiers got to Italy. He was present at the beginnings of the Czechoslovak legions, then was he a commander of a Yugoslav unit of volunteers. He wrote memoirs, which were also published in a Czech translation by his brother-in-law, the historian František Roubík. T. G. Masaryk and M. R. Štefánik appreciated his activities.
    PracovištěMasarykův ústav - Archiv (od r. 2006)
    KontaktJan Boháček, bohacek@mua.cas.cz, Tel.: 286 010 134
    Rok sběru2011
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.