Počet záznamů: 1  

Relationes Budvicenses : Miscellanea philologiae clasicae

 1. 1.
  0199835 - UKS-T 20033032 RIV SIGLE CZ cze M - Část monografie knihy
  Förster, Josef
  K charakteristice jednoho z pramenů našich nejstarších latinských legend.
  [On characteristics of one source of our oldest Latin legends.]
  Relationes Budvicenses : Miscellanea philologiae clasicae. České Budějovice: Jihočeská univerzita, 2002, s. 77-88. ISBN 80-7040-593-7
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z9062906
  Klíčová slova: legends * medieval studies * history
  Kód oboru RIV: AJ - Písemnictví, masmédia, audiovize

  Tato studie představuje jednu z kapitol rozsáhlejší, dosud nevydané práce, jejímž těžištěm je překlad a komentář Života a umučení biskupa Jimrama, řezenského mučedníka, od Arbeona z Freisingu do češtiny (Vita vel passio sancti Haimrammi martyris). V první části se autor zaměřuje na vylíčení životní dráhy Arbeona z Freisingu. Dále je jimramovská legenda charakterizována jako snůška hagiografických topoi, fungujících v autorově úsilí o vytvoření obrazu ideálního biskupa-misionáře a askety, zasluhujícího náboženskopolitickou propagaci. Ve druhé části se autor zabývá historickou rekonstrukcí Jimramovy osobnosti a růstem jeho kultu v Bavorsku a ve středověkých Čechách.

  This study introduces one chapter of the more extensive, so far not published work, whose basis is the translantion into Czech and commentary of The Life and martyr'death of Bishop Haimrammus, the martyr of Regensburg by Arbeo of Freising (Vita vel passio sancti Haimrammi).
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0095462

   
   

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.