Počet záznamů: 1  

Technika, autonomie a etika: ke stému výročí Čapkova dramatu R. U. R.

 1. 1.
  0536116 - FLÚ 2021 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
  Drozenová, Wendy
  Technika, autonomie a etika: ke stému výročí Čapkova dramatu R. U. R.
  [Technology, Autonomy, and Ethics: to the Centennial of Čapek’s Drama R. U. R.]
  100 let R.U.R: sborník z konference na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, 11. září 2019. Brno: Masarykova univerzita, 2020 - (Jemelka, P.; Lesňák, S.), s. 9-16. ISBN 978-80-210-9687-5.
  [Sto let R.U.R. Brno (CZ), 11.09.2019-11.09.2019]
  Institucionální podpora: RVO:67985955
  Klíčová slova: Karel Čapek * R. U. R. * Technology * Autonomy * Ethics
  Obor OECD: Philosophy, History and Philosophy of science and technology
  https://doi.org/10.5817/CZ.MUNI.P210-9688-2020-1

  Čapkovo drama R.U.R., které je spíše sociální dystopií než science fiction (není zde řešena otázka fungování robotů, ale především jeho dopady na lidstvo), ukazuje dvojí tvář techniky: Sen o „osvobození lidské práce“ se snadno zvrtne ve svůj protiklad a ve zničení lidstva v důsledku toho, že úspěch techniky je bezohledně využíván pro sobecké ekonomické a militaristické zájmy. „Autonomní technika“, jejíž rozvoj se již neřídí lidskými cíli, ale svou vlastní zákonitostí, se stává důležitým tématem i pro filosofii a etiku techniky (např. v dílech L. Winnera, J. Ellula, H. Jonase), která má varovnou roli. Dnes Průmysl 4.0 a proces robotizace přináší nové přísliby, ale i nové problémy. Dědictví Karla Čapka obsahuje hodnoty humanismu a porozumění pro názory a potřeby jiných lidí, což je důležité pro rozvíjení etiky techniky v demokratické společnosti.

  Čapek’s drama R.U.R, which is rather a social dystopia than a science fiction (the principle of functioning of robots is not suggested, the drama is focused on the impact on humanity), shows the double face of technology: The dream about the “liberation of work” easily takes a turn for its opposite, and for destruction of humanity in consequence of ruthless utilization of the technological achievement for selfish economical and militaristic interests. „Autonomous technology“, which is not controlled by human aims any more, but by the rules of its own development, became an important subject of philosophy and ethics of technology (e.g. in works by L. Winner, J. Ellul, H. Jonas), and has a warning effect. Today, Industry 4.0 and the process of robotization bring new promises, but also new problems. The legacy of Karel Čapek includes values of humanism and understanding for other people’s views and needs, which is valuable for developing ethics of technology in democratic society.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0314073

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.