Počet záznamů: 1  

Slovanské pohanství ve středověkých latinských pramenech

  1. 1.
    0576276 - SLÚ 2024 RIV CZ cze, lat B - Monografie kniha jako celek
    Dynda, Jiří
    Slovanské pohanství ve středověkých latinských pramenech.
    [Slavic Paganism in Medieval Latin Sources.]
    vydání druhé, upravené a rozšířené. - Dolní Břežany: Scriptorium, 2023. 406 s. ISBN 978-80-7649-050-5
    Institucionální podpora: RVO:68378017
    Klíčová slova: paganism * interpretatio Christiana * Latin literature * Old Norse literature * Ancient Greek literature
    Obor OECD: Specific literatures

    Kniha druhým, upraveným a rozšířeným vydáním komentované antologie textů nejvýznamnějších latinských pramenů ke slovanskému pohanství. Ve dvojjazyčném, latinsko-českém vydání se stručnými úvody, kritickým aparátem a výkladovými poznámkami systematicky předkládá čtenáři zmínky o náboženství, svatyních, bozích a zvycích starých Slovanů na Balkáně, v Polabí a Pobaltí, o christianizaci Pomořanska a Rujány či o údajných pohanských přežitcích v synkretické lidové kultuře středověkých Čech a Polska. Mimořádně cenná svědectví přinášejí rozsáhlé úryvky ze Životů biskupa Oty Bamberského, pojednávající mimo jiné o kultu bohů Triglava a Gerovita v Pomořansku, anebo obsáhlé pasáže z Činů Dánů Saxona Grammatika, vyprávějící o pádu svatyně boha Svantovita v rujánské Arkoně. Většina pramenů vychází v českém překladu vůbec poprvé. Každý text je vybaven úvodem a medailonkem autora, seznamem užitých edic a existujících překladů a stručným souhrnem nejdůležitější sekundární literatury. Antologie je také doplněna rozsáhlou bibliografií, seznamem zkratek, jazyků a vyobrazení a také čtyřmi rejstříky: osobním, místním, etnonymickým a rejstříkem náboženských a rituálních pojmů. V pozadí výboru stojí zejména obecná snaha o stanovení pevných pramenných základů pro další, hlubší studium problematiky slovanského pohanského, před-křesťanského náboženství, kde ″náboženství“ je chápáno jako komplexní amalgám politických, poetických, ekonomických, válečných a rituálních aspektů kultury starých Slovanů. Kniha se o tento studijní záměr zasluhuje zejména respektováním žánrových, místních i dobových zvláštností předložených písemných pramenů. Je vhodná nejen pro religionisty a specialisty na slovanské pohanství, ale také v širším smyslu pro slavisty, medievalisty, církevní historiky a religionisty zabývající se synkretismem a náboženskou změnou.
    Ve druhém, rozšířeném a upraveném vydání byla stylisticky i fakticky upravena většina překladů, byly doplněny odkazy na novou odbornou literaturu a dva texty byly významně přepracovány co do rozsahu i významu (Kázání Stanislava ze Skarbimierze a Sermones Polonici). Navíc oproti prvnímu vydání je kniha rozšířena o celou novou kapitolu obsahující šest nově přeložených textů.

    The book is the second, revised and expanded edition of the annotated anthology of the most important Latin sources on Slavic paganism. In a bilingual, Latin-Czech edition with concise introductions, critical apparatus and explanatory notes, it systematically presents references to the religion, temples, gods and customs of the ancient Slavs in the Balkans, the Polabia and the Baltic Sea, to the Christianization of Pomerania and Rügen, and to alleged pagan survivals in the syncretic popular culture of medieval Bohemia and Poland. Extensive excerpts from the Lives of Bishop Otto of Bamberg, dealing, among other things, with the cult of the gods Triglav and Gerovit in Pomerania, or extensive passages from the Deeds of the Danes by Saxo Grammaticus, recounting the fall of the shrine of the god Svantovit in Arkona on Rügen, provide extremely valuable testimonies. Most of the sources are published in Czech translation for the first time. Each text is accompanied by an introduction and a medallion of the author, a list of editions and existing translations, and a brief summary of the most important secondary literature. The anthology is also supplemented by an extensive bibliography, a list of abbreviations, languages and illustrations, and four indexes: personal, local, ethnonymic and an index of religious and ritual terms. In particular, the committee's background is a general effort to establish a solid source base for further, in-depth study of Slavic pagan, pre-Christian religion, where ″religion“ is understood as a complex amalgam of political, poetic, economic, warfare, and ritual aspects of ancient Slavic culture. The book contributes to this study by respecting in particular the genre, local and contemporary particularities of the written sources presented. It is suitable not only for religious scholars and specialists in Slavic paganism, but also, in a broader sense, for Slavists, medievalists, church historians, and religious scholars concerned with syncretism and religious change.
    In the second, expanded and revised edition, most of the translations have been stylistically and factually revised, references to new literature have been added, and two texts have been significantly revised in scope and meaning (Sermones of Stanislaus of Skarbimierz and Sermones Polonici). In addition, compared to the first edition, the book has been expanded with a whole new chapter containing six newly translated texts.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0345988
     
    Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
    Dynda_druhe_vydani_blok_imprimatur_JD (1).pdf419.2 MBAutorský preprintvyžádat
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.