Počet záznamů: 1  

Linka pro čištění knihovních a archivních fondů.

 1. 1.
  0568205 - ÚCHP 2023 RIV CZ cze Z - Poloprovoz, ověřená technologie, odrůda/plemeno
  Vávrová, P. - Součková, K. - Kocová, K. - Havlová, M. - Neoralová, J. - Novotná, D. - Smolík, Jiří - Mašková, Ludmila - Fajgar, Radek - Ondráček, Jakub - Jandová, Věra - Ondráčková, Lucie
  Linka pro čištění knihovních a archivních fondů.
  [Line for cleaning of library and archive funds.]
  Interní kód: čištění knihovních a archivních fondů ; 2022
  Technické parametry: Vyvinutá linka je určena pro automatické čištění knih a knihovních a archivních fondů pomocí pulzního infračerveného TEA CO2 laseru. Technologie byla ověřena v semikontinuálním provozu při čištění fondů Národní knihovny ČR. Linka se skládá z generátoru pulzního laserového paprsku (vlnová délka λ= 9,6 – 10,6 μm, energie pulsu E = 1,65 – 1,75 J, frekvence f = 1 Hz, délka pulzu = 100 ns), optické trasy fokusující laserový paprsek směrem k ošetřovanému objektu a 3D posuvného stolu s programovatelným ovládáním. Cílenou intenzitu ozáření lze ladit pomocí rychlosti posunu 3D stolu po horizontálních osách v rozmezí 0,1 – 10 mm/s, což odpovídá dávce 1,5 – 150 pulzů. Zařízení umožňuje plošné čištění segmentu až do velikosti 170 x 170 mm. Účinnost vyčištění povrchu dosahuje až 60 % především v závislosti na typu kontaminantu.
  Ekonomické parametry: Hlavním přínosem technologie je zjednodušení a urychlení čištění knihovních a archivních dokumentů pomocí TEA CO2 laseru. To významným způsobem snižuje nároky na obsluhu a eliminuje chybu lidského faktoru.
  Grant CEP: GA MK(CZ) DG18P02OVV048
  Klíčová slova: pulse infrared TEA CO2 laser * automatic cleaning * dust particles
  Obor OECD: Chemical process engineering

  Čištění povrchu knih a archiválií patří mezi nejdůležitější a nejčastější konzervátorské zásahy. Technologie automatické linky k čištění knih a knihovních a archivních fondů pomocí pulzního infračerveného TEA CO2 laseru představuje alternativu k tradičním postupům suchého čištění. Účinnost vyčištění povrchu tímto zařízením dosahuje až 60 % především v závislosti na typu kontaminantu. Velkým přínosem linky jsou především automatické a předem definované parametry použití. To do velké míry umožňuje usnadnit a zrychlit proces čištění a zároveň omezit možnou chybu lidského faktoru.

  Cleaning the surface of books and archival documents is one of the most important and most common conservation tasks interventions. The automatic line for cleaning books and library and archival documents uses a pulsed infrared TEA CO2 laser and represents an alternative to traditional dry cleaning procedures. The efficiency of surface cleaning by this device reaches up to 60% and mainly depends on the type of contaminant. Automatic and pre-defined usage parameters are a big benefit of the line. This makes it possible to facilitate and speed up the cleaning process and at the same time limit the possible error of the human factor.
  Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0339536

   
  Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
  poloprovoz.pdf04.1 MBAutorský postprintvyžádat
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.