Počet záznamů: 1  

Environmentální hnutí jako emoční komunita? Československo 1971-1989

  1. 1.
    0566848 - ÚSD 2023 cze U - Uspořádání akce
    Janáč, Jiří
    Environmentální hnutí jako emoční komunita? Československo 1971-1989.
    [Environmental Movement as an Emotional Community? Czechoslovakia 1971-1989.]
    [Praha, 22.06.2022, (W-CST 12/3)]
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GA22-01953S
    Institucionální podpora: RVO:68378114
    Klíčová slova: environmental movement * Czechoslovakia * emotions
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Pracovní skupina pro soudobé environmentální dějiny Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR pořádá diskusní kulatý stůl při příležitosti startu výzkumného projektu “Věda a emoce: Promýšlet environmentální hnutí za komunismu v Československu v 70.-80.letech 20.století” podpořeného GAČR. Dějinám ekologických hnutí pozdního státního socialismu ve východní Evropě se i v české historiografii dostalo a dostává poměrně výrazné pozornosti. Nicméně, většina prací se zaměřuje na roli ekologických témat ve formování a otevírání veřejné diskuse o stavu a budoucnosti socialistické společnosti. Náš projekt k tématu přistupuje z jiného úhlu. V 70. letech se data o zhoršování životního prostředí objevila ve veřejném prostoru jako relativně nová a naléhavá informace, která narušila dosavadní konsensus ve společnosti, již otřesený krizí modernity šedesátých let. Počáteční konfliktní potenciál byl navíc dále umocňován rostoucí distancí mezi emocemi a prožitky občanů ČSSR a všudypřítomným socialisticko-komunistickým štěstím, což prohlubovalo negativní pocity frustrace a zklamání z přístupu oficiálních autorit. Rostoucí množství literatury o sociálních hnutích za komunismu často zpochybňuje tradiční binární opozici disentu a režimu a poukazuje na otevřený a hojně obývaný meziprostor mezi oběma póly. V této „šedé zóně“ se aktivisté a demonstranti setkávali a jednali s ekologickými vědci a experty z výzkumných ústavů – první byli ovlivněni daty z monitorování stavu životního prostředí, ti druzí využívali data z monitorovacích sítí. V průběhu 80. let se stali členové této komunity „aktivními tvůrci (iniciátory) spíše než pasivními konzumenty sociálních situací“, když se od deklarací a publikací dokumentů obrátili k protestním akcím založeným na velmi dobře strukturované a vyargumentované agendě. Workshop se bude věnovat klíčovým otázkám projektu, které budou představeny členy badatelského týmu, a nad kterými budou debatovat s historiky a pamětníky.

    The Working Group on Contemporary Environmental History of the Institute for Contemporary History of the CAS is organizing a roundtable discussion on the occasion of the launch of the research project "Science and Emotion: Rethinking the Environmental Movement under Communism in Czechoslovakia in the 1970s-1980s" supported by the GACR. The history of environmental movements of late state socialism in Eastern Europe has received and is receiving considerable attention in Czech historiography. However, most of the works focus on the role of ecological issues in shaping and opening public debate on the state and future of socialist society. Our project approaches the topic from a different angle. In the 1970s, data on environmental degradation emerged in the public space as relatively new and urgent information that disrupted the existing consensus in a society already shaken by the crisis of modernity in the 1960s. Moreover, the initial potential for conflict was further intensified by the growing distance between the emotions and experiences of the citizens of the CSSR and the pervasive socialist-communist happiness, which deepened the negative feelings of frustration and disappointment with the attitude of the official authorities. The growing body of literature on social movements under communism often challenges the traditional binary opposition of dissent and regime, pointing to the open and widely inhabited space between the two poles. In this 'grey zone', activists and demonstrators met and negotiated with environmental scientists and experts from research institutes - the former influenced by environmental monitoring data, the latter using data from monitoring networks. Throughout the 1980s, members of this community became "active creators (initiators) rather than passive consumers of social situations" as they turned from declarations and document publications to protest actions based on a very well structured and argued agenda. The roundtable will focus on the key issues of the project, which will be presented by members of the research team and debated with historians and memoirists.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0338122

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.