Počet záznamů: 1  

J.A.K.: Komenský v kulturách vzpomínání

  1. 1.
    0535719 - FLÚ 2021 RIV cze U - Uspořádání akce
    Urbánek, Vladimír - Řezníková, Lenka - Havelka, Tomáš - Horníčková, K. - Kovářová, H.
    J.A.K.: Komenský v kulturách vzpomínání.
    [J.A.C.: Comenius in the cultures of remembering.]
    [Praha, 08.09.2020-21.10.2020, (E1-WRD 425/25)]
    Grant ostatní: AV ČR(CZ) StrategieAV21/12
    Program: StrategieAV
    Institucionální podpora: RVO:67985955
    Klíčová slova: J.A. Comenius * cultural memory * media of memory * commemorations * sites of memory * canon
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Výstava vychází z konceptu kulturní či kolektivní paměti a tematizuje způsoby, jimiž se různá společenství v různých dobách a prostřednictvím různých médií k postavě Komenského vztahovala. Reprezentace Komenského jsou zdánlivě neobyčejně stabilní a nezpochybnitelné, zároveň ale vykazují při bližším prozkoumání pozoruhodnou historickou proměnlivost a značnou míru kulturní variability. Výstava se nezaměřuje primárně na proměny odborných interpretací, které posouvaly poznání historického Komenského, nýbrž na společenskou poptávku, proměňující se sensibilitu a kulturně-ideová očekávání různých společenství paměti (národních, konfesijních, profesních) v kontextu proměňujících se politik paměti a ideologických požadavků. Výstava toto téma nahlíží prostřednictvím šesti perspektiv: 1) proměňující se vizuality Komenského (jeho portréty a plastiky), 2) literárních reprezentací, včetně biografických stereotypů, 3) způsobů a významů, jakými je Komenský asociován s různými geografickými místy v českých zemích i v Evropě, 4) kanonických řad a skupin, do nichž byl Komenský řazen a tím v různých kontextech zvýznamňován, 5) tradicí festivit a muzealizace Komenského v různých sociálních a politických kontextech, a 6) prostřednictvím Komenského performativních reprezentací v divadle a filmu.

    An exhibition explores the concept of cultural or collective memory and focuses on the ways how various communities reflected Comenius using different media in different eras. His representations show unusual stability and at the same time a high degree of historical changeability and cultural variability. That responds not only to expert research in Comenius and to new interpretations which it brings but also to social demands, changing sensibility, expectations of various communities of memory (national, confessional, professional) and changing politics of memory anchored in ideological frames. The exhibition explores this topic in six thematic blocks which are devoted to the six different media of memory: portraits, literature, space, imaginary canonical groups and lines, festivities and with them connected process of musealization and finally theatre and film.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0313666

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.