Počet záznamů: 1  

Transfer vědění nebo rétorika exilu? Pobělohorští exulanti a jejich sebeprezentace v písemnostech Hartlibova okruhu

  1. 1.
    0535555 - FLÚ 2021 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Urbánek, Vladimír
    Transfer vědění nebo rétorika exilu? Pobělohorští exulanti a jejich sebeprezentace v písemnostech Hartlibova okruhu.
    [Transfer of Knowledge or the Rhetoric of Exile? Bohemian Exiles and their Self-Presentation in the Hartlib Papers.]
    Dějiny - teorie - kritika. Roč. 17, č. 1 (2020), s. 36-53. ISSN 1214-7249
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GB14-37038G
    Institucionální podpora: RVO:67985955
    Klíčová slova: transfer of knowledge * religious exile * expertise * self-presentation * Bohemian Lands * Hartlib Papers
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
    Způsob publikování: Pouze metadata

    Jak dokládá celá řada recentních historických studií, raně novověká migrace z náboženských důvodů byla úzce spjata s transferem vědění. Cílem této studie je analýza sebeprezentace migrantů z Českých zemí v průběhu třicetileté války, kteří o sobě vytvářeli obraz pronásledovaných náboženských exulantů a zároveň expertů či nositelů inovací. Tato kombinace dvou diskursů jim pomáhala vyjednávat veřejné uznání jejich expertizy a hledat mecenát prostřednictvím korespondenční sítě polyhistora Samuela Hartliba, usídleného v Londýně. Tato komunikační síť fungovala jako neformální intelektuální infrastruktura, jež usnadňovala transfer vědění a prostředkovala mezi individuálními zájmy historických aktérů a širší sférou veřejného zájmu. Článek přináší dvě případové studie zaměřené na analýzu korespondence a dalších rukopisů spojených s činností dvou historických aktérů ve 30. a 40. letech 17. století. První část se zabývá moravským šlechticem Janem Kryštofem Pergarem z Pergu, jenž se vydával za vynálezce technických zlepšení a experta na vysoušení dolů a pokoušel se vyjít vstříc poptávce po užitečném vědění. Druhý případ se zaměřuje na slezského učence Cypriana Kinnera, který reagoval na Hartlibův projekt „Office of Address“ a prezentoval se jako expert na komunikaci, schopný zorganizovat pobočku této kanceláře ve Slezsku. Zamýšlel v ní angažovat lokální učence a získat pro tuto informační síť finance od anglického parlamentu. Jak Pergar, tak Kinner kombinovali narativ exilu postavený na řadě biblických aluzí se sebevědomou rétorikou expertů a inovátorů, kteří mohou nabídnout své dovednosti a vědění jako důkaz své recipročně směnitelné užitečnosti.

    As documented in numerous recent historical studies, migration for religious reasons was closely related to the transfer of knowledge in the early modern period. The aim of this essay is to analyse the self-presentation of migrants from the Bohemian Lands during the Thirty Years’ War who presented themselves as both persecuted religious exiles and as experts or innovators. This mixture of two discourses helped them negotiate their expertise and search for patronage using a correspondence network centred around the London-based polymath Samuel Hartlib. This communication network served as an informal intellectual infrastructure which facilitated knowledge transfer and functioned as an intermediary between the individual interests of historical actors and broader concerns of public interest. The article entails two case studies which discuss correspondence and other manuscript material produced by two historical actors in the 1630s and 1640s. The first deals with a Moravian noble, Johann Christoph Berger of Berg, who presented himself as a technological inventor, mine drainage expert and attempted to meet the demand for useful knowledge. The second case study deals with Cyprian Kinner, a Silesian scholar who reacted to Hartlib’s project of the ‘Office of Address’. Kinner presented himself as an expert in communication and offered to organise a branch of this office in Silesia engaging local scholars with the aim to create a network financed by the English Parliament. Both Berger of Berg and Kinner combined the narrative of exile, using various biblical allusions, with the self-confident rhetoric of experts and innovators who can offer their skills and knowledge in proof of their reciprocal usefulness.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0313551

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.