Počet záznamů: 1  

O literatuře na cigaretových papírcích a průklepovém papíře. Historie československého samizdatu na příkladu života a díla Karla Pecky

  1. 1.
    0505420 - ÚČL 2020 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Loučová, Petra
    O literatuře na cigaretových papírcích a průklepovém papíře. Historie československého samizdatu na příkladu života a díla Karla Pecky.
    [Literature on Cigarette and Carbon Paper: A History of Czechoslovak Samizdat through the Example of Karel Pecka.]
    Securitas imperii. Roč. 34, č. 1 (2019), s. 278-316. ISSN 1804-1612
    Institucionální podpora: RVO:68378068
    Klíčová slova: Karel Pecka * communism * political prisoners * censorship * prison literature * samizdat * tamizdat * ’68 Publishers publishing house
    Obor OECD: Specific literatures
    Způsob publikování: Open access s časovým embargem
    https://www.ustrcr.cz/typ-publikace/securitas-imperii/

    Životní příběh spisovatele Karla Pecky představuje jedinečnou sondu do dějin neoficiální literární a knižní kultury v Československu let 1948–1989, ale i do života spisovatele v totalitním režimu. Peckova samizdatová „odysea“ se započala tiskem ilegálního letákového časopisu Za pravdu v roce 1949. Tehdy mohl jen těžko tušit, nakolik se publikování v neoficiálních paralelních knižních obězích stane určující pro jeho tvorbu v dalších desetiletích. V padesátých letech jako vězeň v jáchymovských a příbramských pracovních táborech pokračoval utajeným psaním a vytvářením básnických sbírek a později povídek. Byl účastníkem vězeňského samizdatu, jehož nejkrásnější exempláře prý byly sepsány na cigaretových papírcích. V první polovině šedesátých let i později se některé jeho rukopisy kvůli oddalovanému vydání šířily mezi vybranými čtenáři ponejprv pololegálně jako cyklostylované kopie. Krátkou kariéru oficiálního spisovatele z povolání ukončil vpád vojsk Varšavské smlouvy. Nastalo druhé dvacetiletí Peckova života, zarámované nemožností publikovat a hledáním cest, jak ji překonat. Rukopis románu Štěpení doručený manželům Škvoreckým do Toronta a jeho následné vydání z Pecky udělalo tamizdatového průkopníka. Normalizační sedmdesátá a osmdesátá léta prožitá v prostředí alternativní kultury přinesla několik dalších publikací v exilových a samizdatových nakladatelstvích (mj. román Motáky nezvěstnému) a taktéž řadu textů na stránkách časopisu Obsah. Peckovy samizdatové osudy se zakončily v podobě postsamizdatové publikace vězeňských básní Rekonstrukce, vydané vlastním nákladem v roce 1995, dva roky před jeho smrtí.

    The life story of writer Karel Pecka (1928–1997) offers a unique glimpse into the history of unofficial literary and book culture in Czechoslovakia from 1948 to 1989 as well as into the life of a writer in a totalitarian regime. Pecka’s samizdat “Odyssey” started by printing the illegal leaflet magazine Za pravdu in 1949. Back then, he could hardly anticipate how much publishing in unofficial, “parallel” book circulation will define his work in the decades to follow. As a prisoner in the Jáchymov and Příbram labour camps in the 1950s, he continued secretly writing collections of poems, followed by short stories. He was a member of prison samizdat, the most beautiful items of which were reportedly written on cigarette paper. From the early 1960s on, some of his handwritten works were first distributed among selected readers in mimeographed copies due to delays in publication. His brief official writer career was cut short by the invasion of the Warsaw Pact armies to Czechoslovakia in August 1968. This opened the second twenty‑year period of Pecka’s life marked by the impossibility to publish and attempts at overcoming the barrier. His novel, Štěpení, delivered to Škvorecký in Toronto in handwritten form and subsequently issued by their ’68 Publishers publishing house, made Pecka a bona fide tamizdat pioneer. The normalisation 1970s and 1980s spent in the alternative culture environment brought several more publications in exile and samizdat editions (including Motáky nezvěstnému) and a series of texts in the Obsah periodical. Pecka’s samizdat life ended with the post‑samizdat publication of his prison poems, Rekonstrukce, self‑released in 1995, two years before his death.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0296926

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.