Počet záznamů: 1  

Ex definitione. Pansofické pojmy J. A. Komenského a jejich dobové kontexty. Studie Martinu Steinerovi

 1. 1.
  0486180 - FLÚ 2018 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
  Řezníková, Lenka - Urbánek, Vladimír
  Slova a věci. Komenského Lexicon reale pansophicum jako pramen.
  [Words and Things. Comenius’s Lexicon reale pansophicum as a Source.]
  Ex definitione. Pansofické pojmy J. A. Komenského a jejich dobové kontexty. Studie Martinu Steinerovi. Praha: Filosofia, 2017 - (Řezníková, L.; Urbánek, V.), s. 13-31. Studie a prameny k dějinám myšlení v českých zemích, 16. ISBN 978-80-7007-504-3
  Grant CEP: GA ČR GB14-37038G
  Institucionální podpora: RVO:67985955
  Klíčová slova: early modern knowledge * encyclopaedism * lexicography * Jan Amos Comenius
  Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

  Kapitola představuje Komenského Lexicon reale pansophicum, nedokončený soubor několika tisíc abecedně řazených pojmů z oblasti raně novověkého vědění, který Komenský zamýšlel jako pendant ke svým pansofickým spisům. Přináší informace o vzniku a významu slovníku a uvádí jej do kontextu raně novověké encyklopedistiky. Věnuje se rovněž raně novověkému pojmu definice a Komenského praxi definovaní a dále obecným otázkám organizace vědění, jež nabývaly na významu v průběhu 16. a zejména 17. století.

  The chapter discusses Comenius’s Lexicon reale pansophicum, an unfinished set of several thousand concepts related to early modern knowledge, alphabetically arranged, that Comenius thought up as a pendant to his pansophic writings. It provides information about the origin and meaning of the Lexicon and introduces it into the context of early modern encyclopaedias. It deals with the early modern concept of definition and Comenius’s practice of defining, and the general issue of the organisation of knowledge, which acquired significance in the 16th and especially the 17th centuries.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0281040

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.