Počet záznamů: 1  

Lidová léčba, rituál a magie u Čechů z Ukrajiny a Kazachstánu

 1. 1.
  0481784 - EÚ 2018 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
  Beranská, Veronika
  Lidová léčba, rituál a magie u Čechů z Ukrajiny a Kazachstánu.
  [Folk healing, ritual and magic of Czechs resettled from Ukraine and Kazakhstan.]
  Tři vlny reemigrace krajanů do vlasti: Přínos a perspektivy. Materiály celostátního setkání k 25. výročí návratu černobylských krajanů do staronové vlasti konaného v Litoměřicích dne 8. října 2016. Praha: Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, z. s., 2016 - (Martinková, D.), s. 61-71. ISBN 978-80-903164-8-5.
  [Tři vlny reemigrace krajanů do vlasti: Přínos a perspektivy. Litoměřice (CZ), 08.10.2016]
  Institucionální podpora: RVO:68378076
  Klíčová slova: folk healing * ritual * compatriots * Ukraine * Kazakhstan
  Obor OECD: Antropology, ethnology

  Příspěvek pojednává o dvou úzce tematicky provázaných oblastech lidského konání a myšlení, jakými jsou praktická snaha o navrácení zdraví v podobě léčebných postupů a víra v duchovní sféru (transcendentno) přesahující jedince a jeho jednání v každodenním životě. Rámec textu je pro přehlednost rozčleněn do podkategorií zabývajících se jednotlivými aspekty lidového léčení a jejich adaptabilitou na změnu prostředí. Příspěvek vychází ze vzpomínek a pamětí přesídlených Čechů z oblasti bývalého Sovětského svazu a poznatků tematicky zaměřené literatury.

  The paper deals with the two closely interrelated thematic areas of human activity and thought, such as practical effort to recover health in the form of healing practices and the belief in the spiritual transcendence) beyond the individual actions in everyday life. The text is clearly divided into subcategories in accordance with the various aspects of folk healing and their adaptability to environmental change. The article is based on recollections and memories of Czechs resettled from the former Soviet Union and the knowledge of themed literature.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0280969

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.