Počet záznamů: 1  

Způsob selektivní regenerace prvků vzácných zemin a/nebo toxických kovů škodlivých pro životní prostředí z elektroodpadu, zejména z katodových trubic a CRT monitorů.

 1. 1.
  0473701 - ÚCHP 2018 RIV cze P - Patentový dokument
  Mašín, P. - Kroužek, J. - Klusoň, Petr - Krystyník, Pavel - Tito, Duarte Novaes - Moniz, D.B.
  Způsob selektivní regenerace prvků vzácných zemin a/nebo toxických kovů škodlivých pro životní prostředí z elektroodpadu, zejména z katodových trubic a CRT monitorů.
  [A Method for Selective Recovery of Rare Soil Elements and/or Toxic Environment non-Friendly Metals from Electrowaste, Namely Cathode Pipes and CRT Screens.]
  2016. Vlastník: Ústav chemických procesů AV ČR, v. v. i. - DEKONTA, a.s. Datum udělení patentu: 07.12.2016. Číslo patentu: 306432
  Grant CEP: GA TA ČR TA04020130
  Institucionální podpora: RVO:67985858
  Klíčová slova: method of selective regeneration * e-waste * environment
  Obor OECD: Chemical process engineering
  https://isdv.upv.cz/doc/FullFiles/Patents/FullDocuments/306/306432.pdf

  Způsob selektivní regenerace prvků vzácných zemin a/nebo toxických kovů škodlivých pro životní prostředí z elektroodpadu, zejména z katodových trubic obrazovek a CRT monitorů, při kterém se elektroodpad rozdrtí, vzniklá drť nebo její odsátá frakce se rozpouští v kyselině a vzniklý roztok se použije jako pracovní elektrolyt. Z pracovního elektrolytu se vyloučí prvky vzácných zemin a/nebo toxické kovy škodlivé pro životní prostředí v elektrochemické cele opatřené anodou a katodou působením elektrochemické reakce iniciované rozdílem elektrických potenciálů mezi elektrodami. Pracovní elektrodou (11) je katoda, která je vytvořená z elektrodepozičního materiálu nebo je opatřena elektrodepozičním materiálem, na který se deponuje alespoň jeden prvek vzácných zemin a/nebo alespoň jeden toxický kov elektrochemickou redukční reakcí pracovního elektrolytu s elektrodepozičním materiálem. Protielektrodou (10) je anoda vytvořená z inertního materiálu odolného proti elektrochemickému rozpouštění do pracovního elektrolytu v průběhu elektrochemické reakce.

  A method of selective regeneration of rare earth elements and/or toxic metals harmful to the environment from e-waste, particularly from cathode-ray tubes and CRT monitors, during which the e-waste is crushed, the resulting crushed material or its sucked fraction is dissolved in an acid and the resulting solution is used as a working electrolyte. The rare earth elements and/or the toxic metals harmful to the environment are eliminated from the working electrolyte in an electrochemical cell provided with an anode and a cathode by the action of electrochemical reactions initiated by the difference in electrical potentials between the electrodes. The working electrode (11) is a cathode, which is formed from an electrodeposition material or is provided with an electrodeposition material on which there is deposited at least one rare earth element and/or at least one toxic metal by means of an electrochemical reduction reaction of the working electrolyte with the electrodeposition material. The counter electrode (10) is an anode made of an inert material resistant to electrochemical dissolution of the working electrolyte during the electrochemical reaction.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0270851

   
  Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
  306432.pdf9587.4 KBVydavatelský postprintpovolen
   
Počet záznamů: 1