Počet záznamů: 1  

Náboženství a filosofie v sekulární demokracii

 1. 1.
  0469957 - FLÚ 2017 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
  Pokorný, Vít
  Budoucnost náboženství: v jakém smyslu má být náboženství zachováno jako soukromá potřeba a vyloučeno jako veřejná hrozba?
  [The Future of Religion: in what sense should religion be preserved as a private need, and excluded as a public menace?]
  Náboženství a filosofie v sekulární demokracii. Ústí nad Labem: Filozofická fakulta Univerzity J.E. Purkyně v Ústí n. Labem, 2016 - (Šimsa, M.), s. 23-42. Acta Universitatis Purkynianae, Facultatis Philosophicae. Studia Philosophica, 12. ISBN 978-80-7561-001-0
  Institucionální podpora: RVO:67985955
  Klíčová slova: náboženství * demokracie * sekularizace * Richard Rorty * Gianni Vattimo
  Kód oboru RIV: AA - Filosofie a náboženství

  Text je kritickou studií knihy esejů a rozhovorů Budoucnost náboženství. Text analyzuje argumenty R. Rorty a G. Vattima ve prospěch ustoupení náboženství z veřejné do soukromé sféry a kriticky se vůči nim vymezuje. Navrhuje pojetí veřejného prostoru jako karnevalové reje, kde se prolínají různé světonázorové a mocenské nároky bez možnosti podřídit je obecnému diskurzu.

  The text presents a critical study of the book Future of religion - a collection of essays and interviews with R. Rorty and G. Vattimo. It analyses Rorty's and Vattimo's arguments for the disappearance of religion from public sphere and formulates their ciritique. The text offers the conception of public sphere as a carneval whirl, where different worldviews and power demands intertwine, without possibility to subsume them under one general discourse.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0267975

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.