Počet záznamů: 1  

Souvislosti posttraumatického rozvoje u bývalých dětských onkologických pacientů

 1. 1.
  0467574 - PSÚ 2017 RIV SK cze A - Abstrakt
  Koutná, Veronika - Blatný, Marek - Jelínek, Martin - Kepák, T.
  Souvislosti posttraumatického rozvoje u bývalých dětských onkologických pacientů.
  [Posttraumatic growth in chidlhood cancer survivors.]
  Program a zborník abstraktov 19. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie Sociálne procesy a osobnosť 2016. Bratislava: Ústav experimentálnej psychológie, Centrum společenských a psychologických vied SAV, 2016 - (Grežo, M.; Sedlár, M.). s. 47-47
  [Sociální procesy a osobnost 2016. 12.09.2016-14.09.2016, Nový smokovec]
  Grant CEP: GA ČR(CZ) GAP407/11/2421
  Institucionální podpora: RVO:68081740
  Klíčová slova: posttraumatic growth * childhood cancer survivors * posttraumatic stress
  Kód oboru RIV: AN - Psychologie

  Prodělání onkologického onemocnění v dětství je považováno za traumatickou událost s potenciálem pro výskyt symptomů posttraumatického stresu (PTSS) i rozvoje (PTG). Významnou roli v adaptaci dětí a dospívajících na traumatické události hrají faktory vztahu s rodiči. Cílem tohoto příspěvku je analyzovat souvislost faktorů vztahu s rodiči s výskytem PTSS a PTG u dětí a adolescentů po léčbě onkologického onemocnění a souvislost PTG těchto dětí a adolescentů s PTG jejich rodičů a s PTG těchto dětí a adolescentů posuzovaným jejich rodiči. Příspěvek vychází z longitudinálního projektu QOLOP, který se zabývá sledováním kvality života u bývalých dětských onkologických pacientů a prezentuje výsledky tří dílčích studií se souborem 92 bývalých dětských onkologických pacientů ve věku 12-25 let a 78 rodičů. V souhrnu závěrů těchto studií lze konstatovat, že faktory vztahů s rodiči spolu s emocionalitou bývalých pacientů mají z hlediska následného výskytu PTSS a PTG u bývalých dětských onkologických pacientů větší význam než objektivní faktory související s onemocněním (závažnost pozdních následků a doba od ukončení léčby) a že PTG bývalých dětských onkologických pacientů hodnocený jejich rodiči je v užším vztahu s PTG samotných rodičů než s PTG sledovaným prostřednictvím sebe-posouzení dětí.

  Surviving treatment of malignancies in childhood is associated with posttraumatic stress symptoms (PTSS) as well as posttraumatic growth (PTG). Parent-child relationships play a substantial role in overall adaptation of childhood cancer survivors (CCS). This paper aims to analyse connections of parent-child relationship with PTSS and PTG in CCS and connections of PTG in CCS with PTG in their parents and parent-proxy report of PTG in CCS. This paper is a part of the Quality of Life Longitudinal Study in Paediatric Oncology Patients project (QOLOP) and presents results of three sub-studies with 92 CCS aged 12-25 and 78 of their parents. In summary, the findings of these studies show that PTG and PTSS are more affected by factors of parent-child relationship and emotionality of CCS than by objective medical data (severity of late effects and time from treatment completion) and that parent-proxy report of PTG is more connected to PTG in parents than to self-reported PTG in CCS.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0265817

   
  Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
  0467574 A2 Koutna_SPO 2016.pdf2418.3 KBAutorský preprintvyžádat
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.