Počet záznamů: 1  

Možnosti odstranění vybraných estrogenů z vody pomocí green technology, nanotechnologií a biiotechnologií

 1. 1.
  0439006 - BÚ 2015 RIV CZ cze K - Konferenční příspěvek (tuzemská konf.)
  Maršálková, Eliška - Maršálek, Blahoslav - Endo, Valentina - Godoy Alonso, Paula - Jančula, Daniel
  Možnosti odstranění vybraných estrogenů z vody pomocí green technology, nanotechnologií a biiotechnologií.
  [Possibilities of removal of selected estrogens from water using.]
  Vodárenská biologie 2014, 5.-6. února 2014. Pardubice - Semtín: Vodní zdroje EKOMONITOR spol. s r. o, 2014 - (Říhová Ambrožová, J.), s. 75-78. ISBN 978-80-86832-78-4.
  [Vodárenská biologie 2014. Praha (CZ), 05.02.2014-06.02.2014]
  Grant CEP: GA MPO FR-TI3/196; GA MPO FR-TI3/778
  Institucionální podpora: RVO:67985939
  Klíčová slova: estrogen * removal nanotechnology * green biotechnology
  Kód oboru RIV: EI - Biotechnologie a bionika

  Moderní technologie čištění odpadních vod se zaměřují na odstraňování mikropolutantů jako jsou farmaka, látky s estrogenním účinkem apod.. Pro zachování lidského zdraví není možné léky nepoužívat a proto je nutné hledat takové technologie, které jsou šetrné k životnímu prostředí a při tom residua farmak odstraňují. K takovým technologiím patří tzv. „green technology“ mezi které se řadí i feráty. Jak se ukazuje, estrogeny jsou odstraňovány z odpadních vod běžnými způsoby čištění s různou účinností jak ukazuje tento příspěvek. Porovnány jsou čistírny odpadních vod, které využívají vegetační způsob dočištění a čistírny s aktivovaným kalem. V příspěvku jsou uvedeny výsledky odstraňovaní vybraných estrogenů pomocí nanočástic nulamocného železa a šestimocného železa.

  Advanced wastewater treatment technologies are focused on removal of micropolutants such as pharmaceuticals, estrogen disrupting compounds etc. To protect public health it is not possible to stop using pharmaceuticals, but it is necessary to find environmental friendly technologies which can remove or reducce these compounds. So called green technology and ferrates belongs to this treatment. It was found that estrogenes are reduced/removed from wastewater with different efficiency by common processes as it is shown in this paper. Processes using vegetative treatment and activated sludge treatment are compared. Results of estrogen removal by zerovalent iron and hexavalent iron are introduced.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0242330

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.