Počet záznamů: 1  

Několik poznámek k současné praxi čištění kamenosochařských děl

 1. 1.
  0438433 - ÚTAM 2015 RIV CZ cze K - Konferenční příspěvek (tuzemská konf.)
  Gláser, Petr
  Několik poznámek k současné praxi čištění kamenosochařských děl.
  [Some notes about stone monuments current methods of cleaning.]
  Restaurování a ochrana uměleckých děl. Čištění uměleckých děl. Kutná Hora: Arte-fakt – sdružení pro ochranu památek, 2014 - (Machačko, L.), s. 10-13. ISBN 978-80-905924-0-7.
  [Restaurování a ochrana uměleckých děl 2014. Kutná Hora (CZ), 13.11.2014]
  Grant CEP: GA MK(CZ) DF12P01OVV018
  Klíčová slova: stone work * restoration * cleaning
  Kód oboru RIV: AL - Umění, architektura, kulturní dědictví

  Předkládaný příspěvek se věnuje problematice čištění kamenosochařských děl. Čištění rozděluje podle dvou hlavních hledisek na technické a estetické a podrobněji se věnuje jejich rozdílným východiskům a cílům. Stručně hodnotí vývoj v oboru restaurování a nezapomíná uvést i společenské vlivy. Oproti tomu představuje nepříliš lichotivě podobu současné praxe při čištění památek. V další části pak předkládá přehled předpokladů pro provedení kvalitního restaurátorského zásahu (čištění) a zaměřuje se na důležité otázky, které je nutné zodpovědně řešit. Na závěr se ještě krátce pozastavuje nad pojmem objektivity.

  This paper is dedicated to cleaning of stone monuments. Both technical and aesthetic point of view of the cleaning process are concerned and also the historic development in the conservation approach including various starting points, objectives and the social influence. The paper moreover describes recent procedures in monuments cleaning. It contains also an overview of the postulates of compatible conservation intervention (cleaning) and focuses on important issues that need to be responsibly solved.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0241921

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.