Počet záznamů: 1  

Geofyzikálny prieskum sídliskových štruktúr v Moravskej Novej Vsi, okr. Břeclav

 1. 1.
  0437433 - ARÚB 2015 RIV CZ slo C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
  Hladík, Marek - Milo, P. - Tencer, T. - Zeman, J.
  Geofyzikálny prieskum sídliskových štruktúr v Moravskej Novej Vsi, okr. Břeclav.
  [Geophysical Prospection of Settlement structures in Moravská Nová Ves, distr. Břeclav.]
  Archeologické prospekce a nedestruktivní archeologie v Jihočeském kraji, kraji Vysočina, Jihomoravském kraji a v Dolním Rakousku. Sborník z konference, Jindřichův Hradec 6. 3. - 7. 3. 2013. České Budějovice: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2013 - (Chvojka, O.), s. 131-136. Archeologické výzkumy v jižních Čechách. Supplementum, 9. ISBN 978-80-87311-43-1.
  [Archeologické prospekce a nedestruktivní archeologie v Jihočeském kraji, kraji Vysočina, Jihomoravském kraji a v Dolním Rakousku. Jindřichův Hradec (CZ), 06.03.2013-07.03.2013]
  Institucionální podpora: RVO:68081758
  Klíčová slova: Archaeological prospecting * non-destructive archeology * Great Moravia * Mikulčice-Valy * Archaeological GIS
  Kód oboru RIV: AC - Archeologie, antropologie, etnologie

  Práce pojednáva o nedeštruktívnom geofyzikálnom výskume sídliskových štruktúr v Moravskej Novej Vsi, okr. Břeclav. Celkovo možno ku štruktúre osídlenia lokality Moravská Nová Ves v trati Padělky od vody povedať, že sa drží hrany riečnej nivy nad tokom Podbřežního potoka a postupuje ďalej severovýchodným smerom k Mikulčiciam. Ide o pás husto posiaty rôznymi sídliskovými štruktúrami, doloženými početným zberovým materiálom a dobre sledovateľnými vegetačnými príznakmi na leteckých snímkach. Na geofyzikálne skúmanom segmente lokality môžeme vymedziť anomálie poukazujúce na prítomnosť pyrometalurgických zariadení, zahĺbených chát, rôznych sídliskových jám a taktiež nadzemných objektov kolovej konštrukcie. Lokalita je i podľa povrchových zberov polykultúrna a vzhľadom na jej výhodnú polohu bola osídľovaná v rôznych časových horizontoch, predovšetkým ale od doby bronzovej až do včasného stredoveku.

  Work discusses the non-destructive geophysical research settlement patterns in the Moravská Nova Ves district. Břeclav. In general we can say that settlement activities at the site Moravská Nová Ves – Padělky od vody respects river terrace, which they follow in NE direction. Surface survey as well as numerous crop marks visible from aerial photography reveals dense band of settlement structures. Geophysical prospected segment of this area reveals presence of anomalies referring to the pyrometallurgical devices, sunken-floored houses, various pits and also above ground objects and posthole structures.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0241028

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.