Počet záznamů: 1  

Sociální rozumění u lidí a ostatních hominidů

 1. 1.
  0433596 - FLÚ 2015 RIV SK cze J - Článek v odborném periodiku
  Urban, Petr
  Sociální rozumění u lidí a ostatních hominidů.
  [Social Cognition in Humans and Other Hominids.]
  Filozofia. Roč. 69, č. 7 (2014), s. 591-603. ISSN 0046-385X
  Grant CEP: GA ČR GPP401/12/P544
  Institucionální podpora: RVO:67985955
  Klíčová slova: Social cognition * Anthropological difference * Theory of mind * Interactive turn * Joint attention * Joint intentionality * Apes
  Kód oboru RIV: AA - Filosofie a náboženství

  Článek se zabývá problematikou tzv. sociálního poznání či rozumění u lidí a ostatních hominidů. Ukazujeme, že jak tradiční debata o 'teorii mysli' u šimpanzů, tak i současná vlivná koncepce, která lokalizuje antropologickou diferenci do fenoménu 'sdílené intencionality' (Tomasello a spol.), jsou založeny na problematickém reprezentačním a intelektualistickém pojetí mysli. V dalším kroku diskutujeme alternativní přístup tzv. 'interaktivního obratu' ve výzkumu sociálního poznání, který klade důraz na interaktivní a enaktivní povahu sociálního rozumění. V centru naší vlastní argumentace pak stojí teze, že interaktivní přístup k sociálnímu rozumění u lidí je možné a žádoucí rozšířit také na další živočišné druhy (zejména ostatní hominidy).

  The paper's focus is on the social cognition in humans and other great apes. Both the traditional debate on the theory of mind in chimpanzees, and the current influential account of shared intentionality as the locus of anthropological difference are based on questionable representationalist and intellectualist views of the mind. The proponents of the so-called interactive turn in social cognition research reject these views and propose an alternative interactionist and enactivist account of human social understanding. I will argue that the interactive turn is to be extended and applied to other animal species as well, especially to non-human great apes.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0237786

   
  Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
  2014_J_0433596.pdf1218.9 KBVydavatelský postprintpovolen
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.