Počet záznamů: 1  

Atomová absorpční spektrometrie

 1. 1.
  0429241 - ÚIACH 2015 RIV CZ cze K - Konferenční příspěvek (tuzemská konf.)
  Dočekal, Bohumil
  Atomová absorpční spektrometrie.
  [Atomic absorption spectrometry.]
  Zásady a možnosti analýzy anorganických látek. Český Těšín: 2 THETA ASE s.r.o, 2014 - (Tomášek, V.; Kanický, V.), s. 85-114. ISBN 978-80-260-7238-6.
  [Zásady a možnosti analýzy anorganických látek. Žermanická přehrada (CZ), 16.06.2014-19.06.2014]
  Institucionální podpora: RVO:68081715
  Klíčová slova: atomic absorption spectrometry * limit of detection * metal ions
  Kód oboru RIV: CB - Analytická chemie, separace

  Atomová absorpční spektrometrie je jednou z nejrozšířenějších metod stopové prvkové analýzy, jednak pro vysokou citlivost stanovení, a jednak pro nízké pořizovací a provozní náklady. Umožňuje stanovení více než 60 prvků, všech kovových prvků a metaloidů, v koncentraci jednotek ug.l-1 až po několik desetin g.l-1. Text příspěvku popisuje základní principy metody, její instrumentace, a to od zdrojů záření, přes optické systémy až k moderním způsobům kompenzace nespecifické absorpce. Zabývá se systematicky jednotlivými technikami atomizace plamenové a bezplamenové. Rovněž jsou uvedeny analytické parametry metody, pracovní rozsahy, postupy standardizace, přístupy k metodologii a ke kontrole a zabezpečení kvality výsledků.

  Atomic absorption spectrometry is one of the most useful methods applied in trace element analysis, particularly due to high sensitivity and due to relatively low investment and operational costs. This method enables to determine up to 60 elements, metals and metalloids, within a wide concentration range from ug.l-1 to tenth of g.l-1. The contribution deals with fundamental principles of the method and instrumentation, including light sources, optical systems and modern background correction techniques. It systematically describes flame and flameless atomization and sample introduction techniques. Basic analytical parameters of the method, detection power, sensitivity, dynamic working range, standardization approaches, methodology, quality control and assurance are also discussed.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0234389

   
  Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
  20140030.pdf37 MBJinávyžádat
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies,které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom, jak používáme cookies.