Počet záznamů: 1  

Regionální vlastivědná periodika a jejich význam pro poznání českého epigrafického fondu

  1. 1.
    0388482 - ÚDU 2013 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Roháček, Jiří
    Regionální vlastivědná periodika a jejich význam pro poznání českého epigrafického fondu.
    [Regional natural history periodicals and their importance for the knowledge of the Czech epigraphic fund.]
    Regionální vlastivědná periodika a jejich místo v historiografii. Vlašim: Muzeum Podblanicka, 2012 - (Pánek, J.; Procházková, E.), s. 293-299. ISBN 978-80-86452-29-6.
    [Regionální a vlastivědná periodika a jejich místo v historiografii. Vlašim (CZ), 24.11.2011-25.11.2011]
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z80330511
    Klíčová slova: Czech Republic * epigraphic * inscription * bibliography * methodology * regional periodicals
    Kód oboru RIV: AL - Umění, architektura, kulturní dědictví

    Regionální vlastivědná periodika mají velký význam i pro epigrafická studia nadregionálního charakteru. Je to dáno zvláštním charakterem nápisových pramenů a jejich spojením s uměleckými díly či památkami hmotné kultury. Tento fakt přináší vysoce hodnotnou interpretační potenci, na straně druhé predestinuje mimořádně obtížnou fyzickou dostupnost. Ta spolu s náročností restituce často poškozených textů jen zřídka umožňuje účelový terénní výzkum většího rozsahu a vyžaduje práci s různými typy sekundárního zpřístupnění nápisů. Významným zdrojem jsou zde i regionální vlastivědná periodika, kde je mnoho materiálu skryto v primárně neepigrafických statích. Jejich správné bibliografické a jiné zpřístupnění vkládá důležité kaménky do mozaiky sekundárních zdrojů pro nadregionální epigrafický výzkum. Výtěžnost těchto statí by naopak zvýšilo dodržování alespoň nejzákladnějších edičních zásad.

    Regional history periodicals are of a great importance for epigraphic studies of larger than regional scale. This is due to the specific character of epigraphic sources and their connection to works of art and artefacts of material culture. The fact is of a great interpretation value, on the other hand it predeterminates extremely difficult physical availability. Physical availability along with difficult restitution of inscriptions, which are often damaged, rarely enables fieldwork of a larger range and demands to work with various types of secondary approach to inscriptions. Regional periodicals represent a source of a great importance, a lot of material can be found in essays, which are primarily of a „non-epigraphic“ character. After being made properly accessible in bibliographical and other aspects, these essays can contribute with valuable tiles into the Mosaic of secondary sources for epigraphic studies of a larger than regional scale. These essays would be even more fruitful if at least basic editorial principles were followed.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0217383

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.