Počet záznamů: 1  

Ekologická obnova v České republice

 1. 1.
  0382269 - BC 2013 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
  Čížek, Lukáš
  Výzvy aktivního managementu lesů pro podporu biodiverzity.
  [Active restoration and management of forest habitats.]
  Ekologická obnova v České republice. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, 2012 - (Jongepierová, I.; Pešout, P.; Jongepier, J.; Prach, K.), s. 17-19. ISBN 978-80-87457-31-3
  Grant CEP: GA MŠMT LC06073
  Institucionální podpora: RVO:60077344
  Klíčová slova: Osmoderma barnabita
  Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva

  Česká republika patří mezi lesnaté země a organismy vázané na lesy představují podstatnou část její biodiverzity. Lesnatost mezi lety 1790 a 2010 vzrostla ze čtvrtiny na třetinu rozlohy území. Více než polovina lesů je ve státním vlastnictví a obhospodařují je státem vlastněné společnosti. Více než čtvrtina lesů je součástí chráněných území, některé lesní rezervace pocházejí z poloviny 19. století a patří mezi nejstarší na kontinentu. Tento obrázek, často zmiňovaný v lesnických a ochranářských zprávách, vyznívá velmi optimisticky. Dramaticky se však liší od toho, který vykreslují informace o stavu lesní biodiverzity, tedy o situaci obyvatel našich lesů. Zatímco si expanze lesů vybírá tvrdou daň na nelesní biodiverzitě, jsou nově vznikající lesy biologicky chudé a málokdy skýtají útočiště ohroženým organizmům lesním, které rychle mizejí i z lesů „starých“. Přes výrazný nárůst rozlohy lesů u nás citlivější lesní organismy rapidně ubývají, mnohé jsou na našem území silně ohrožené nebo dokonce vyhynulé, třebaže před nějakými 50–100 lety byly běžné. Řešením této situace je aktivní ochranářský management lesů.

  With more than a third of its area covered by forests, woodland organisms constitute a substantial portion of biodiversity of the Czech Republic. Czech forest cover increased from 25% to 33.7% between 1790 and 2010, and the standing timber stock per unit area nearly doubled between 1930 and 2010. More than half of the forests is owned by the state and run by state-owned companies. Over a quarter is part of conservation areas. Nevertheless, distribution atlases and other biological data shows that forest expansion has taken a dramatic toll on non-forest biodiversity, newly created forests are biologically inferior, and biodiversity of old-forest suffered dramatic decline. This problems needs to be addressed by evidence-based conservation and active conservation management of forests.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0212538

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.