Počet záznamů: 1  

Právo na heterologní IVF jako součást ochrany práva na respektování rodinného a soukromého života podle čl. 8 Evropské úmluvy o lidských právech?

 1. 1.
  0381522 - ÚSP 2013 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
  Doležal, Tomáš
  Právo na heterologní IVF jako součást ochrany práva na respektování rodinného a soukromého života podle čl. 8 Evropské úmluvy o lidských právech?
  [Right to Heterologous In Vitro Fertilisation as a Part of Protection of Right to Respect for Private and Family Life in Accordance with Article 8 of the European Convention.]
  Časopis zdravotnického práva a bioetiky. Roč. 2, č. 2 (2012), s. 32-43. ISSN 1804-8137
  Grant CEP: GA ČR GAP408/12/2564
  Institucionální podpora: RVO:68378122
  Klíčová slova: European Court of Human Rights * access to assisted reproduktion * In Vitro Fertilization
  Kód oboru RIV: AG - Právní vědy

  V souvislosti s ochranou lidských práv zaručených Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod se v poslední době čím dál častěji diskutuje otázka, zda přístup k asistované reprodukci také spadá pod rámec ochrany poskytovaný Úmluvou. Příspěvek přináší přehled rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, která se problematikou asistované reprodukce zabývaly. Na pozadí těchto rozhodnutí se příspěvek snaží analyzovat hranice rozšiřujícího pojetí práva na respektování rodinného a soukromého života podle čl. 8 Úmluvy a poukázat na skutečnost, že v oblasti řešení složitých biomedicínckých a bioetických otázek nemá Soud dostatečnou autoritu na to, aby se stal finálním arbitrem při posuzování hodnotových měřítek společnosti v jednotlivých evropských státech.

  In the last few decades decided European Court of Human Rights very problematic cases involving “right to access to assisted reproduction”. These cases are concerning very controversial ethical aspects of biomedical developments in the field of medical techniques of artificial procreation and reshape the content (meaning) of Article 8 of European Convention of Human Rights. This paper provides short overview of cases of European Court of Human Rights involving “right to access to assisted reproduction” and focuses especially on the latest developments in this field (case S.H. and Others v. Austria - Application no 57813/00) . Although the technology of medically assisted procreation had been available in Europe for several decades, many of the issues to which it gave rise, remained the subject of debate. There is no consensus towards the use of IVF treatment in general and even less clear are trends in some particular questions (f.e. allowing gamete donation). These unsolved problems give to raise serious doubts about the possibility of the Court provide “final decisions” in these matters.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0211973

   
  Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
  ČZPaB 12-DolT.pdf0634 KBVydavatelský postprintpovolen
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.