Počet záznamů: 1  

Čas optimismu a ctižádostivých nadějí. Prezentace a reprezentace české vědy a kultury v prvním desetiletí samostatného státu (1918-1929)

  1. 1.
    0337444 - ÚSD 2010 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
    Těšínská, Emilie
    Československo - zěmě radia. Ambice mladého československého státu na poli výzkumů a využití přírodní radioaktivity.
    [Czechoslovakia - the land of radium. The young Czechoslovak state´s ambitions in the field of research and application of natural radioactivity.]
    Čas optimismu a ctižádostivých nadějí. Prezentace a reprezentace české vědy a kultury v prvním desetiletí samostatného státu (1918-1929). České Budějovice: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2009 - (Blümlová, D.; Jiroušek, B.), s. 409-415. Jihočeský sborník historický - Supplementum, 1. ISBN 978-80-904446-0-7
    Grant CEP: GA ČR GA409/07/1422
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z80630520
    Klíčová slova: radiology * natural radioactivity * Czechoslovakia
    Kód oboru RIV: AB - Dějiny

    S výrobou radia v Jáchymově v Čechách, která po pádu Rakousko-Uherska přešla do správy československého státu, byla v prvém desetiletí československého státu spojena mnohá očekávání na poli podnikatelském, vědeckém a lékařských aplikací. Článek, na základě historických pramenů, příklady ilustruje, jak se mladému československému podařilo počáteční velké ambice na tomto poli naplnit. Jako příklady slouží zřízení Státního ústavu radiologického RČS v Praze, projekt Čs. společnosti pro zužitkování radia a budování tuzemských radioléčebných ústavů.

    Production of radium in Jáchymov, Bohemia, became Czechoslovak property after the fall of Austria-Hungary in 1918. Many scientific and entrepreneurs expectations were connected with the radium production in the first Czechoslovak decade. The broadminded concept of the Czechoslovak National Radium Institute in Prague as well as the bold project of the Radium Corporation of Czecho-Slovakia Ltd. are telling examples. The original vision of Czechoslovakia aa „the land of radium“, failed when foreign companies, especially the Belgium ones in 1922, entered the competition.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0181436

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.