Počet záznamů: 1  

The space psychological research in the Czech Republic

 1. 1. 0331274 - PSU-E 2010 RIV RU eng J - Článek v odborném periodiku
  Šolcová, Iva - Mikšík, O.
  The space psychological research in the Czech Republic.
  [Kosmický psychologický výzkum v České republice.]
  Aviakosmicheskaia i ekologicheskaia meditsina. Roč. 43, č. 3 (2009), s. 74-76. ISSN 0233-528X
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z70250504
  Klíčová slova: aerospace psychological research * Interkosmos * psychological condition * ability to work * small isolated groups
  Kód oboru RIV: AN - Psychologie

  The paper informs about the history of psychological space research in Czechoslovakia and in the Czech Republic. The origins of aerospace research date back to the 1970s and were related to Interkosmos program. The paper details research carried out within its frame, focusing namely on the study of astronaut's personality and his/her psychological condition, ability of operators to work, impact of zero gravity and G-force, and study of small isolated groups.

  Článek informuje o historii kosmického psychologického výzkumu v Československu a v České republice. Počátky tohoto výzkumu sahají do 70. let minulého století, kdy byl založen mezinárodní program Interkosmos. Stať přibližuje nejvýznamnější výzkumy, jež byly v rámci kosmického psychologického výzkumu realizovány. Jednalo se o výzkumy věnované osobnosti kosmonauta, jeho psychickému stavu, práceschopnosti, vlivu přetížení a beztíže na jeho organismus a výzkumy věnované dynamice malých skupin v izolaci.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0176834