Počet záznamů: 1  

Systems Science and Cybernetics

 1. 1.
  0310912 - ÚTIA 2009 RIV GB eng M - Část monografie knihy
  Vajda, Igor - Grim, Jiří
  Neural networks.
  [Neurální sítě.]
  Systems Science and Cybernetics. Oxford: Eolss Publishers-UNESCO, 2008 - (Parra-Luna, F.), s. 224-248. Encyclopedia of Life Support Systems, Volume III. ISBN 978-1-84826-654-4
  Grant CEP: GA ČR GA102/07/1594
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z10750506
  Klíčová slova: neural networks * probabilistic approach
  Kód oboru RIV: BD - Teorie informace
  http://library.utia.cas.cz/separaty/2008/SI/vajda-systems science and cybernetics.pdf

  The method of selective coloring of neurons discovered in 1875 enabled the structure of neural tissue to be shown as a complex network of specific cells—neurons. Neurons occur in a wide variety of shapes and sizes, have a large number of inputs (synapses) at their receptive zones (dendrites), and a single output line (axon) branched into multiple synaptic endings. The microelectrode was the starting point of ideas that led to the binary threshold model of a neuron’s electrical activity. In 1949 a physiological rule was proposed for synaptic plasticity as a basic adaptive principle of neural assemblies. However, despite the extensive and detailed knowledge accumulated in the last century, the learning principles of biological neural assemblies still continue to be a strong motivation for the further search for suitable neural network models.

  Kapitola krátce shrnuje historii zkoumání nervového systému a zejména problematiku umělých neuronových sítí. Krátce jsou popsány různé přístupy k modelování neuronových sítí a jejich přínos. Zvláštní pozornost je věnována formální analýze vlastností perceptronu a pravděpodobnostnímu přístupu k neuronovým sítím. Cílem kapitoly je poskytnout základní představu a historii a současném stavu problematiky neuronových sítí a naznačit možné směry dalšího vývoje modelování neuronových sítí.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0162649

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.