Počet záznamů: 1  

Public / private funding of higher education: a social balance

 1. 1.
  0309812 - NHÚ 2009 RIV DE eng M - Část monografie knihy
  Matějů, Petr - Konečný, Tomáš - Franta, Michal - Weidnerová, S. - Večerník, Jiří - Soukup, Petr
  Country report of the Czech Republic.
  [Zpráva České republiky.]
  Public / private funding of higher education: a social balance. Hannover: HIS, 2008 - (Schwarzenberger, A.), s. 16-41. HIS:Forum Hochschule
  Grant CEP: GA MŠMT LC542
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z70850503; CEZ:AV0Z70280505
  Klíčová slova: higher education * public funding * private funding
  Kód oboru RIV: AH - Ekonomie
  http://www.his.de/pdf/pub_fh/fh-200805.pdf

  The aim of our study is to describe and analyze the distribution of costs devoted to higher education across the public and private dimension. The following section addresses the size, general structure and funding principles of Czech higher education system, as well as particular components of higher education funding provided from public sources. These are targeted either directly to students, to the families with students or may take a different form. We then present and discuss the output obtained from both macro and micro-level data. The final section summarizes our results.

  Cíl naší studie je popsat a analyzovat rozložení nákladů vyššího vzdělání ve státním a soukromém sektoru. Následující sekce se zaměřuje na velikost, obecnou strukturu a základní principy českého vyššího vzdělávacího systému, stejně jako zvláštní komponenty vyššího vzdělání financovaného veřejnými penězi. Tyto jsou zaměřeny přímo studenty, jejich rodinami nebo mohou mít i jinou podobu. Dále pak představujeme a diskutujeme výsledky z mikro a makro dat. Nakonec vše shrnujeme v poslední části.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0161847

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.