Počet záznamů: 1  

Emmanuel Lévinas – Filosofie a výchova, Ke stému výročí narození Emmanuela Lévinase

 1. 1.
  0308961 - FLÚ 2008 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
  Fulka, Josef
  Jsem z tebe celá bez sebe: Lévinas a Proust.
  [I am out of mind for you: Lévinas and Proust.]
  Emmanuel Lévinas – Filosofie a výchova, Ke stému výročí narození Emmanuela Lévinase. Praha: UK-FHS, 2006 - (Kružík, J.; Novotný, K.), s. 272-284. ISBN 80-239-8833-6
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z90090514
  Klíčová slova: Lévinas Proust relation * the others
  Kód oboru RIV: AA - Filosofie a náboženství

  Článek vychází z relativně málo známého Levinasova textu věnovaného Proustovi (L autre chez Proust, otištěno v knize Noms propres) a na základě četby vybraných ukázek z Hledáni ztraceného času se pokouší ukázat, jakým způsobem Proustovo pojetí druhého, které Levinas pozoruhodně analyzuje, může rezonovat s vlastní Levinasovou koncepcí. Přestože rozhodně nemáme v úmyslu mluvit o nějakém přímém vlivu, naším cílem je mimo jiné naznačit, že inspirační zdroje Levinasova složitého díla se zdaleka neomezují na judaismus a fenomenologii.

  As a parting point, we have chosen a relatively little known text that Lévinas has written on Marcel Proust (L autre chez Proust, reprinted in noms Propres). On the basis of selected excerpts from remembrance of Things Past, we attempt to show that Prousts concept of the other, remarkably analyzed by Levinas,may resonate with Levinas s own approach. Even though we do not intend to discuss any possible form of direct influence, our aim is to suggest, among other things, that the sources of Levinas thought are not limited exclusively to Judaism and phenomenology.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0161246

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.