Počet záznamů: 1  

Standing-wave effects in grazing-incidence x-ray diffraction from polycrystalline multilayers

 1. 1.
  0308224 - ÚPT 2008 RIV US eng J - Článek v odborném periodiku
  Krčmář, J. - Holý, V. - Horák, L. - Metzger, T. H. - Sobota, Jaroslav
  Standing-wave effects in grazing-incidence x-ray diffraction from polycrystalline multilayers.
  [Rentgenová difrakce stojaté vlny na polykrystalických multivrstvách.]
  Journal of Applied Physics. Roč. 103, č. 3 (2008), 033504:1-7. ISSN 0021-8979. E-ISSN 1089-7550
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z20650511
  Klíčová slova: acoustic wave interference * carbon * crystallites * interface structure * nickel * optical multilayers * superlattices * X-ray diffraction
  Kód oboru RIV: BM - Fyzika pevných látek a magnetismus
  Impakt faktor: 2.201, rok: 2008

  The intensity of x-ray diffraction from a polycrystalline multilayer in a grazing-incidence scattering geometry is modulated by a standing wave created by the interference of the radiation transmitted through the multilayer stack with the wave field specularly reflected from the superlattice interfaces. Similarly, the radiation being diffracted from the polycrystalline structure is reflected specularly from the interfaces and a standing-wave interference pattern results as well. This effect is demonstrated by a series of diffraction measurements on C/Ni periodic multilayers; the experimental data have been modeled using the distorted-wave Born approximation and a very good correspondence with the experiments was achieved. The method was used for the study of the profiles of the crystallite sizes and strains in multilayers.

  Intenzita rentgenové difrakce na polykrystalických multivrstvách v grazing-incidence geometrii je modulována stojatou vlnou, vytvořenou interferencí prošlého a odraženého záření na rozhraních v multivrstvě. Tento efekt je demonstrován na C/Ni multivrstvách, experimentální data byla modelována DWBA teorií a výsledkem je velikost polykrystalických zrn a jejich vertikální poloha v závislosti na hloubce v multivrstvě.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0160775

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.