Počet záznamů: 1  

Přirozenost ve filosofii minulosti a současnosti

 1. 1.
  0306605 - FLÚ 2008 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
  Daneš, Jaroslav
  Kritická diskuse o pojmu lidské přirozenosti v hippokratovském spisu peri archaiés iétrikés.
  [Critical Discussion about the Concept of Human Nature in On Ancient Medicine.]
  Přirozenost ve filosofii minulosti a současnosti. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2008 - (Chvátal, L.; Hušek, V.), s. 24-33. ISBN 978-80-7325-143-7
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z90090514
  Klíčová slova: Hippocratic writings * human body * human nature
  Kód oboru RIV: AA - Filosofie a náboženství

  Zabýval jsem se názory na lidskou přirozenost v hippokratovských spisech se zřetelem ke spisu De prisca medicina (VM). Jak je patrné, autoři hippokratovských spisů zkoumali především, často výhradně, tělesnou stránku člověka neboli to, co tvoří naprostou většinu náplně praxe lékaře. Jako kdyby lékaři pojednání o duševním životě přenechávali filosofům. Autoři hippokratovských spisů vnímali lidskou přirozenost jako něco složeného a snažili se ji dekomponovat: šťávy, elementy, kvality. Z toho vyplývá, že za lidskou přirozenost pokládali fungování těla (zdravého člověka). V popisu skladby a fungování lidského těla však nepanovala jednoznačná shoda. Ta panovala pouze v definici zdraví jako rovnováhy.

  We have gone through several Hippocratic writings which contain opinions on human nature. It appeared to us that the physicians thought about the composition and the functions of the human body, thus simplifying the question of human nature to the functioning of a healthy and unhealthy body. No wonder – medical practice is usually limited to somatic problems and the Hippocratic writings were mostly designed for physicians as textbooks or manuals. We have witnessed the polemic and the disagrement but a certain common ground can be discerned.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0159583

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.