Počet záznamů: 1  

Are non-sexual models appropriate for predicting the impact of virus-vectored immunocontraception?

 1. 1.
  0306476 - BC 2008 RIV GB eng J - Článek v odborném periodiku
  Deredec, A. - Berec, Luděk - Boukal, David S. - Courchamp, F.
  Are non-sexual models appropriate for predicting the impact of virus-vectored immunocontraception?
  [Jsou nesexuální modely vhodné pro predikci dopadů virem stimulované imunokontracepce?]
  Journal of Theoretical Biology. Roč. 250, č. 2 (2008), s. 281-290. ISSN 0022-5193. E-ISSN 1095-8541
  Grant CEP: GA AV ČR IAA100070601
  Grant ostatní: Institut Francais pour la Biodiversité(FR) 209/01; Research Training Network FishACE(BE) MRTN-CT-2004-005578
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z50070508
  Zdroj financování: R - rámcový projekt EK
  Klíčová slova: biological control * mammal pest * population dynamics
  Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva
  Impakt faktor: 2.454, rok: 2008

  In response to the need to efficiently control mammal pest populations while avoiding unnecessary suffering, applied and theoretical ecologists have recently focused on virus-vectored immunocontraception (VVIC). So far, modellers have only considered a non-sexual approach, which appears dubious in view of the sex-specificity of VVIC agents. In this paper, we derive and compare predictions of non-sexual and two-sex models of the spread of a VVIC agent in a host population in order to assess the adequacy of non-sexual models in this context. Our results show that predictions of non-sexual and two-sex models generally diverge and that non-sexual models often fail to predict the control impact of VVIC. Our analysis also shows that female-specific viruses generally give better results than male-specific ones, and suggests that virus choice should focus more on its sterilizing power rather than transmission efficiency.

  V reakci na potřebu účinně kontrolovat populace savců-škůdců a přitom se vyhnout jejich nadměrnému utrpení přišli vědci s myšlenkou virem stimulované imunokontracepce (VVIC). Dosud však k posouzení dopadů této metody používali výhradně nesexuální modely, přestože virus ovlivňuje buď pouze samce či pouze samice. V tomto článku srovnáváme predikce nesexuálních a sexuálních modelů, abychom posoudili adekvátnost použití nesexuálních modelů v tomto kontextu. Výsledky ukazují, že predikce obou typů modelů se rozcházejí a že tedy nesexuální modely obecně selhávají v predikci účinků VVIC. Analýza také ukazuje, že viry sterilizující samice jsou obecně účinnější než viry sterilizující samce, a že výběr vhodného viru by měl být více zaměřen na jeho sterilizující účinek než na jeho schopnost transmise.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0159493

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.