Počet záznamů: 1  

Neobvyklý památník obětem Velké války v Obříství na Mělnicku

 1. 1.
  0123082 - A-Z 20013184 RIV CZ cze K - Konferenční příspěvek (tuzemská konf.)
  Pazdera, David - Kodera, Pavel
  Neobvyklý památník obětem Velké války v Obříství na Mělnicku.
  [The unusual memorial of the victims of Great War in Obříství in Mělník district.]
  Regiony a první světová válka. Sborník příspěvků z vědecké konference konané v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích dne 12. listopadu 1999. České Budějovice: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2001 - (Petráš, J.), s. 25-35. ISBN 80-86260-12-7.
  [Regiony a první světová válka. České Budějovice (CZ), 12.11.1999]
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z8077915
  Klíčová slova: memorials * World War I
  Kód oboru RIV: AB - Dějiny

  V úvodu článku se autoři pokoušejí o základní typizaci pomníků a památníků padlým v první světové válce na území českých zemí. Následně podrobují důkladné analýze vznik a komemorační využívání památníku obětem Velké války v obci Obříství na Mělnicku s cílem zjistit důvody jeho podoby symbolického hřbitova, která značně vybočuje z obvyklých forem těchto staveb. Zjišťují, že příčinou této diference je osoba hlavního inspirátora a organizátora výstavby památníku, jímž byl obřístevský farář Karel Preininger. Postava fundátora památníku je pak dalším nestandardním rysem této stavby, neboť památné stavby padlým se v meziválečném Československu obvykle stávaly symbolem sekularizované ideologie nového státu.

  At the introduction of the article the authors attempt to draw a basic standartization of the monuments and memorials of soldiers perished in WW I on the teritory of Czech Lands. Next they keep a thorough analysis of the growth and commemorative using of the memorial of victims of Great War in Obříství village in Mělnicko district. Their intentions is to find the reason why this memorial has an unusual form of a symbolic cemetery which is not typical for this kind of buildings. The reason for the form lies with the fact that the main person who was responsible for the inspiration and organisation of the growth of the memorial was the priest in Obříství Karel Peininger. This is also a very unusual feature of the memorial because the monuments and memorials in Czechoslovakia between the world wars were symbols of a secularized ideology of the new state.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0021350

   
   

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.