Počet záznamů: 1  

Otázka nemocnic na konferencích preventivního lékařství v 1. ČSR

 1. 1.
  0122980 - A-Z 20003096 RIV SK cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
  Mášová, Hana
  Otázka nemocnic na konferencích preventivního lékařství v 1. ČSR.
  [Projects of hospital reform at the conferences of preventive medicine in the pre-war Czechoslovak republic.]
  História medicíny, farmácie a veterinárnej medicíny v kontexte vývoja európskej vedy 20. storočia. Bratislava: JUGA, 2000 - (Pavlíková, L.; Beniak, M.), s. 249-252. ISBN 80-85506-99-8.
  [História medicíny, farmácie a veterinárnej v kontextě vývoja europskej vedy 20. storočia. Bratislava (SK), 01.07.1999-03.07.1999]
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z8077915
  Klíčová slova: synthesis of cure * Albert-Trapl plan * hospital reform
  Kód oboru RIV: AB - Dějiny

  Každoroční přátelské setkání na 13 konferencích preventivní medicíny, pořádaných od roku 1931 do roku 1949 s přerušením válkou, fungovalo jako jakási volná tribuna, tzv. volný parlament, lékařů a odborníků všech profesí spojených se zdravotnictvím. Diskuze se od počátku soustřeďoaly na podstatné otázky veřejného zdravotnictví a jejich sjednocujícím principem se stala prevence jako nedílná součást medicíny. Závěry konferencí ve formě rezolucí a podnětů pro kompetentní orgány demonstrovaly aktivní účast lékařů při ideovém i konkrétním ovlivňování politiky veřejného zdravotnictví a podstatnou měrou se podílely i na přípravě nové zdravotnické legislativy v druhé polovině 30. let. Moderní pojetí nemocnice jako ústředí hierarchického systému zdravotní, hygienické a sociální péče bylo poprvé předneseno a komentováno na III. konferenci r. 1933, a od té doby se stalo neodmyslitelnou součástí zdravotnického myšlení v ČSR a později i v ČSSR.

  Friendly meetings of conferences of preventive medicine, summoned annually since 1931 till 1949, were acting as free tribune of a kind, a so called free parliament of practitioners and experts of all branches connected with public health. Discourse was oriented on the basic problems of public health and medicine and the integrative principle of the debates became prevention as an integral part of medicine. The conclusions of these 13 conferences in form of resolutions and suggestions aspired to take active part in the preparation of the new public health bill. the project of hospital as the centre of curative, preventive, and social care was for the first time discussed on the third conference in Karlova Studánka in 1933 and since that time it influenced the public health policyin the pre-war as well as the post war and socialist Czechoslovakia.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0021248

   
   

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.