Počet záznamů: 1  

Determination of the interdetector volume by s-detection in size exclusion chromatography of polymers with on-line multiangle light-scattering detection

 1. 1.
  0105699 - UMCH-V 20043269 RIV NL eng J - Článek v odborném periodiku
  Netopilík, Miloš - Podzimek, Š. - Kratochvíl, Pavel
  Determination of the interdetector volume by s-detection in size exclusion chromatography of polymers with on-line multiangle light-scattering detection.
  [Stanovení mezidetektorového objemu s-detekcí v rozměrově vylučovací chromatografii polymerů s on-line víceúhlovou detekcí rozptylu světla.]
  Journal of Chromatography A. Roč. 1045, 1-2 (2004), s. 37-41. ISSN 0021-9673. E-ISSN 1873-3778
  Grant CEP: GA AV ČR(CZ) KSK4050111
  Klíčová slova: instrument parameters * gel permeation chromatography * multiangle light scattering detection
  Kód oboru RIV: CD - Makromolekulární chemie
  Impakt faktor: 3.359, rok: 2004

  The slope of the local calibration found by the w-detection is very sensitive to the interdetector-volume error, whereas the slope obtained by the s-detection, using data from the light-scattering detector only, does not require knowledge of the interdetector volume. The correct IDV value yields a local calibration found by the w-detection with the same slope as the local calibration determined by the s-detection. In this way, a sufficiently accurate value of IDV can be found.

  Směrnice lokální kalibrace nalezené w-detekcí je velmi citlivá k chybě v mezidetektorovém objemu, zatímco směrnice získaná s-detekcí, pouze za využití dat rozptylového detektoru, nevyžaduje znalost mezidetektorvého objemu. Správný mezidetektorvý objem je takový, který poskytuje lokální se stejnou směrnicí jako lokální kalibrace stanovená s-detekcí. Tímto způsobem je možno získat dostatečně přesnou hodnotu mezidetektorového objemu.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0012914

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.