Počet záznamů: 1  

Posthodiplostomum cuticola (Digenea: Diplostomatidae) in intermediate fish hosts: factors contributing to the parasite infection and prey selection by the definitive bird host

 1. 1.
  0104739 - UBO-W 20040132 RIV GB eng J - Článek v odborném periodiku
  Ondračková, Markéta - Šimková, A. - Gelnar, M. - Jurajda, Pavel
  Posthodiplostomum cuticola (Digenea: Diplostomatidae) in intermediate fish hosts: factors contributing to the parasite infection and prey selection by the definitive bird host.
  [Posthodiplostomum cuticola a rybí mezihostitel: faktory přispívající k infekci a vliv na predaci definitivním hostitelem.]
  Parasitology. Roč. 129, č. 6 (2004), s. 761-770. ISSN 0031-1820. E-ISSN 1469-8161
  Grant CEP: GA ČR GA524/02/0924; GA ČR GP524/03/P108
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z6093917
  Klíčová slova: fish assemblages * intermediate host * complex life-cycle
  Kód oboru RIV: EG - Zoologie
  Impakt faktor: 1.685, rok: 2004

  Infection parameters of Posthodiplostomum cuticola, a digenean parasite with a complex life-cycle, were investigated in fish (the second intermediate host) from 6 floodplain water bodies over 2 years. A broad range of factors related to abiotic characteristics of localities, density of the first intermediate (planorbid snails) and definitive (wading birds) hosts and fish community structure were tested for their effects on P. cuticola infection in juvenile and adult fish. Characters of the littoral zone and flood duration were found to be important factors for the presence of the first intermediate and definitive hosts. Visitation time of definitive bird hosts was also related to adult fish host density.

  Epidemiologické charakteristiky infekce motolice P. cuticola byly sledovány u druhého mezihostitele (ryby) na šesti lokalitách v období dvou let. Okruh abiotických faktorů vztahující se k charakteru lokalit, hustota prvního mezihostitele a definitivního hostitele motolice a struktura rybího společenstva byly testovány v souvislosti s vlivem na infekci P. cuticola u juvenilních a adultních ryb. Charakter příbřežní zóny a délka záplavy významně ovlivnily přítomnost prvního mezihostitele a definitivního hostitele. Navštěvovanost definitivních hostitelů souvisela s hustotou adultních ryb.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0012005

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.