Počet záznamů: 1  

Morphological and molecular characterization of a thermophilic cyanobacterium (Oscillatoriales) from Euganean thermal springs (Padua, Italy)

 1. 1.
  0104151 - BU-J 20045007 RIV DE eng J - Článek v odborném periodiku
  Ceschi-Berrini, C. - DeAppolonia, F. - Valle, L. D. - Komárek, Jiří - Andreoli, C.
  Morphological and molecular characterization of a thermophilic cyanobacterium (Oscillatoriales) from Euganean thermal springs (Padua, Italy).
  [Morfologická a molekulární charakteristika termofilní cyanobakterie (Oscillatoriales) z termálních pramenů Euganea (Padova, Itálie).]
  Archiv für Hydrobiologie. Algological Studies. Roč. 153, č. 113 (2004), s. 73-85. ISSN 0342-1120
  Grant CEP: GA ČR GA206/99/1410
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z6005908
  Klíčová slova: cyanobacteria * ultrastructure * morphology
  Kód oboru RIV: EF - Botanika

  The Euganean thermal mud is mostly colonized by cyanobacteria and microalgae which seem to be the responsible of the therapeutic properties on rheumatic diseases of mud therapy. The most abundant and widespread taxon among the cyanobacteria belongs to the Oscillatoriales. Morphological investigations carried out by means of light and transmission electron microscopes and of molecular analysis inferred by 16S rDNA suggest that this cyanobacterium is a species belonging to the Phormidium genus and it seems to be different from similar Phormidium species from other biotopes as well as from types already reported in other hot springs. The similarity of morphology, ultrastructure and phylogenetic position to other Phormidium types found here, support the view that the genus Phormidium represents a separate and well delimited cyanobacterial cluster containing several morpho- and ecotypes.

  Termální prameny (včetně otevřených pramenů Euganea) jsou kolonizovány sinicemi a mikroskopickými řasami u nichž se předpokládají terapeutické účinky při bahenní terapii revmatických onemocnění. Dominantní sinice v tomto společenstvu jsou z cyanobakteriálního řádu Oscillatoriales. V uvedené práci byly studovány morfologické a ultrastrukturální charakteristiky dominantního druhu z rodu Phormidium a doplněny molekulární analýzou jeho populací. U studovaného druhu byly zjištěny odlišné charakteristiky od druhů z jiných biotopů i z jiných termálních pramenů. Zjištěné populace patří pravděpodobně ke specifickému a dobře odlišitelnému cyanobakteriálnímu taxonu, který obsahuje několik zvláštních morfo- a ekotypů
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0011432

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.