Počet záznamů: 1  

Vybrané biologické charakteristiky invazního druhu Perccottus glenii

 1. 1.
  0103189 - UBO-W 20040126 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
  Halačka, Karel - Vetešník, Lukáš - Koščo, J.
  Vybrané biologické charakteristiky invazního druhu Perccottus glenii.
  [Some biological characteristics of the invasion species Perccottus glenii.]
  55 let výuky rybářské specializace na MZLU v Brně. Brno: Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, 2004 - (Spurný, P.), s. 182-187. ISBN 80-7157-810-X.
  [55 let výuky rybářské specializace na MZLU v Brně. Brno (CZ), 30.11.2004-01.12.2004]
  Grant CEP: GA AV ČR IAA6093105
  Grant ostatní: VEGA(SK) 1/9209/02
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z6093917
  Klíčová slova: Perccottus glenii
  Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva

  Pokožka se vyznačuje extremně silnou povrchovou vrstvou vykazující tendenci k rohovatění, značící jistě značnou mechanickou odolnost. Adaptací pro pobyt v mělkých vodách s možným negativním vlivem slunečního záření je pravděpodobně velké rozšíření melanoforů. Kromě všeobecně se vyskytujících melanoforů ve škáře se současně vyskytují i v pokožce. Melanofory jsou přítomny na povrchu gonád samců a také pronikají do nitra gonády. Invaze nepůvodních druhů může představovat pro dané území vážný ekologický problém vzhledem k ohrožení nebo i přímo zdecimování původních společenstev. Perccottus glenii je druhem, u něhož jsou předpoklady pro negativní ovlivnění původních společenstev značné. Má velkou odolnost vůči nízkým hodnotám kyslíku ve vodě a změnám teploty (snáší promrznutí toku) a široké potravní spektrum. Vysoká reprodukční výkonnost je podmíněna časnou pohlavní dospělostí, dávkovým výtěrem a péčí o vytřené jikry.

  The occurrence of this exotic species was first observed in the Latorica River, E Slovakia, in 1998. Perccottus glenii occupied the rivers Latorica, Bodrog and Tisza together with the aquatic habitats in their floodplains. We carried out analysis of growth, haematology, fecundity, morphology of skin and gonad of individuals Amur sleeper in the locality at Svata Maria (the Bodrog River drainage area). In the locality under study the invasion of Perccottus glenii resulted in an almost total destruction of numerous populations of the native species Umbra krameri, Carassius carassius, and Leucaspius delineatus. In the past, these species were among the most numerous in that locality. Perccottus glenii has appeared to be a typical 'invasive' species that is a serious threat for native fish species showing identical habitat requirements.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0010516

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.