Počet záznamů: 1  

Risk evaluation of the climatic change impact on secondary Norway spruce stands as exemplified by the Křtiny Training Forest Enterprise

 1. 1.
  0102766 - UEK-B 20043071 RIV CZ eng J - Článek v odborném periodiku
  Čermák, P. - Jankovský, L. - Cudlín, Pavel
  Risk evaluation of the climatic change impact on secondary Norway spruce stands as exemplified by the Křtiny Training Forest Enterprise.
  [Hodnocení rizik dopadu klimatické změny na porosty se smrkem na příkladu ŠLP Křtiny.]
  Journal of Forest Science. Roč. 50, č. 6 (2004), s. 256-262. ISSN 1212-4834
  Grant CEP: GA MŠk OC E27.001
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z6087904
  Klíčová slova: climatic change * Norway spruce * risk assessment
  Kód oboru RIV: GK - Lesnictví

  The method of assessing the potential risks of the future development of stands in relation to a climatic change was proposed. To assess risks of the future development of a stand simple point scales have been worked up based on site conditions and forest type according to data of the forest management plan. In assessing the health conditions, the risk of damage to stands by most important abiotic and biotic stress factors in the felling age was evaluated on the basis of a recent damage caused by these factors and also of an estimation of crown status assessed during a simple field examination. The majority of evaluated stands ranked among the category of high and medium risk.

  Příspěvek navrhuje způsob hodnocení možných rizik budoucího vývoje porostů v souvislosti s klimatickou změnou. Pro toto hodnocení byly zhotoveny jednoduché bodové stupnice, které vycházejí ze základních vlastností stanoviště a porostu podle údajů LHP. Pro hodnocení zdravotního stavu bylo hodnoceno riziko poškození porostu václavkami v mýtním věku na základě současného napadení václavkami a defoliace primární struktury koruny. Hodnocení probíhalo v roce 2002 na území ŠLP Masarykův les, Křtiny, LÚ Proklest, ve 118 porostech se smrkem starším 20 let. Většina hodnocených porostů patřila do kategorie vysokého a středního rizika z hlediska stanovištních a porostních rizik a do kategorie vysokého napadení václavkami.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0010103

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.