Počet záznamů: 1  

Církevní slovanština v pozdním středověku

 1. 1.
  SYSNO ASEP0517179
  Druh ASEPB - Monografie
  Zařazení RIVB - Odborná monografie, kniha
  NázevCírkevní slovanština v pozdním středověku
  Překlad názvuChurch Slavonic in the Late Middle Ages
  Tvůrce(i) Knoll, Vladislav (SLU-S) SAI
  Vyd. údajePraha: Slovanský ústav AV ČR, v. v. i. Praha: Scriptorium, 2019
  ISBN978-80-86420-73-8978-80-88013-92-1
  EdicePráce Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i.
  Č. sv. edice48
  Poč.str.423 s.
  Poč.výt.250
  Forma vydáníTištěná - P
  Jazyk dok.cze - čeština
  Země vyd.CZ - Česká republika
  Klíč. slovaChurch Slavonic language ; Historical Sociolinguistics ; Variety Linguistics ; Administrative language ; Diachronic linguistics ; Linguistic History ; Middle Ages
  Vědní obor RIVAI - Jazykověda
  Obor OECDSpecific languages
  CEPDG16P02H024 GA MK - Ministerstvo kultury
  AnotaceKniha se snaží o charakteristiku církevněslovanského diasystému 14. a 15. století v evropském jazykovém kontextu z perspektivy variační jazykovědy. Hlavním cílem knihy je popis rozdílů mezi jednotlivými areálními varietami církevní slovanštiny zejména z hlediska pravopisu a jejich vztahu s místními vernakulráními a administrativními jazyky ve zkoumaném období. Kniha obsahuje také praktické tabulky pro analýzu původu rukopisů, ukázky textů v různých varietách a podrobné rejstříky s odkazy na dostupné digitální faksimile analyzovaných rukopisů. Jedná se o první monografii zkoumající církevní slovanštinu jako celek v daném období vůbec.
  Překlad anotaceThe book Church Slavonic in the Late Middle Ages attempts to characterise the Church Slavonic language diasystem in the 14th–15th centuries from the perspective of variety linguistics. The work focuses on the development of orthography in the mentioned period and the mutual influence of written and spoken varieties existing in the Church Slavonic (CS) cultural area. The book also contains practical charts for manuscript analysis, samples of text in different varieties and detailed indices with links to available digital facsimiles. It is a first book analysing the Church Slavonic as a whole and using this methodology.
  PracovištěSlovanský ústav
  KontaktDana Pilátová, pilatova@slu.cas.cz, Tel.: 224 800 262
  Rok sběru2020
Počet záznamů: 1